Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
18 Nisan 2020 - Cumartesi 18:58
 
Solucan Çiftliği Nasıl Kurulur?
Solucan çiftliği maliyeti nedir? Solucan çiftliğinde nelere dikkat etmeliyiz?
EKONOMİ Haberi
Solucan Çiftliği Nasıl Kurulur?

Solucan çiftliği nasıl kurulur?

 
Solucan çiftliği kurulumu, solucan gübresi üretimi için gereken tesislerin kurulması ve donanımların elde edilmesi uygun maliyetlerle sağlanabilecek niteliktedir. Sermayenin belirlenmesi açısından bazı öncelikleri ve ihtiyaçları belirlemek en doğrusu olacaktır.
 
Çiftçiler tarafından çok bilinmeyen bu çiftlik işi, Özü itibarıyla sahip olduğu bitki örtüsü, toprakları ve iklim koşulları açısından bir tarım ülkesi olan Türkiye’de, kolaylıkla yetişebilmektedir. Budurumda da pazar ve pazarlama açısından bir yanıyla dezavantaj sağlarken diğer yandan da avantaj sağlamaktadır.
 
 

Solucan çiftliği yatırımı yaparken nelere dikkat etmeli?

 
Bu işin dezavantajı, belirttiğimiz gibi pazarda ve potansiyel müşterilerce solucan gübresi istenildiği kadar tanınmıyor, bu da saha içinde daha çok is ve efor istiyor anlamı taşıyor. Herkes tarafından bilinen ve ticarete konu olan bir ürünü pazarlamak kolay fakat söz konusu ürün hiç bilinmiyor ise; anlatmak, sunum yapmak ve hatta uygulamalı olarak üreticiye ürünü göstermek, sürecin takibini yapmak zorlu bir süreçtir. Bu handikaplara rağmen gübre pazarında tanıtım faaliyetleri yapılıp sonra yurt genelinde numuneler dağıtılmalı ve çiftçi, ürünün kalitesini kendisi deneyimlemelidir. Bu da çiftçinin orta vadede pazarının kendiliğinden oluşmasına, güven temelli bir ticari ilişkinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.
 
 

Bakanlık solucan gübresi üretimi ile ilgili mevzuat çıkardı

 
Yazımızın bu kısmında yaklaşık Kaliforniya solucanı üretim tesisi kurulum maliyetleri üzerine sizlere bilgi vermek istiyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Özellikle 2017 yılı Kasım ayı itibarıyla düzenlediği toplantıda organik solucan gübresi üretimi ile ilgili olarak mevzuat çalışmalarına başladı. Bu kapsamda üreticilerden gelen sorular ise şu şekildedir
 
 

Solucan gübresine devlet destek verecek mi?

 
KOSGEB’in solucan üreticilerine yönelik kredi programı, hibe veya desteği var mı? Gibi. 
Bu beklentili soruların büyük çoğunluğu devlet tarafından olumlu şekilde cevaplandı. Başka bir değişle, solucan gübresi üreticileri belli şartları taşımaları koşulu ile devlet desteği alabiliyor.
 
 

Aşama aşama solucan çiftliği nasıl kurulur kısmına bakalım

 
Siyah altın Kırmızı Kaliforniya solucanı
 
Orta vadede solucan gübresi üretimi işletmesi kurmak istiyorsanız; başlangıç olarak yaklaşık 100 ila 150 bin adet orijinal Kırmızı Kaliforniya solucanı işinizi görecektir. Peki piyasada ki solucan fiyatları ne durumda? Ortalama birim fiyatı 0,04 ila 0,15 kuruş arasında değişiyor. Bu işi yapmak isteynler için dikkatli olmanız gereken konu; satın aldığınız solucanların gerçek ırk olarak Kırmızı Kaliforniya solucanı olmasıdır.
 
Sektör yeni bir sektör ve kısıtlı veya yanlış bilgi nedeniyle birçok kötü niyetli insan da ortaya çıkmış durumda. Yapılacak en doğru hareket bu konuda firmaları arayıp ziyaret edebilir, detaylı ve yararlı birçok bilgi alabilirsiniz. Başlangıç aşamasında tesis inşası dışında kayda değer anlamda elektiriğe ihtiyaç duyulmamaktadır fakat su ihtiyacı karşılanması gereken bir zarurettir. Arazinizin genişliği ise ilk aşamada en az 500 metrekare büyüklüğünde olmalıdır.
 
 

Üretim yeri ise fiziksel olarak üç ana yapıdan oluşmaktadır.

 
Üretim alanı başlıktada belirttiğimiz gibi fiziksel olarak üç ana yapıdan oluşmaktadır.
 
*Birinci alan, solucanlar için uygun ortamın oluşmasını sağlayan kapalı alandır. 
Bu kapalı alan ise; betonarme yapı olabileceği gibi çadır ya da sera gibi bir alan da olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise kesinlikle solucanların istediği nem, sıcaklık gibi değerlerin sağlanması ve korunmasıdır.
 
Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekir ise, solucanlarınızı yazın aşırı sıcaktan kışın da fırtına ve soğuktan korumaktır. 
 
*İkinci alanda yapılanlar ise, yetiştirdiğimiz solucanlarımıza mama olarak verilmesi gereken büyükbaş hayvan gübresi, bitki özellikle de evdeki artıkların çeşitli yöntemlerle harmanlanıp fermente işlemlerinin yapıldığı alan olarak tanımlanabilir. Bu Kompostu hazırladığımız yerin kesinlikle toprak ile teması olmamalıdır. Yanısıra, yapılan karışımın muhafazası için bu karışımın üstünün örtülmesi gerekmektedir.
 
*Üçüncü alan işlemi ise, hazır hale getirilmiş solucan gübresinin soluxanlardan ayrıştırılması, kurutulması, paketlenmesi ve paketlenen gübrenin sağlıklı şekilde saklanması için gerekli olan yerdir.
 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Solucan Çiftliği Nasıl Kurulur?
Solucan Çiftliği Nasıl Kurulur?
Solucan Çiftliği Nasıl Kurulur?
Solucan Çiftliği Nasıl Kurulur?
Yorumlar
Haber Yazılımı