Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 17:23
 
Son dakika haberler... ABD ve İsrail'den skandal harita!
Yunanistan bir türlü rahat durmuyor
DÜNYA Haberi
Son dakika haberler... ABD ve İsrail'den skandal harita!

Son dakika haberler... ABD ve İsrail'den skandal harita!

 

Gündem. Akdeniz'in doğusunda Yunanistan bir türlü rahat durmuyor. Yunanistan bir skandala daha imza attı... Her fırsatta Mısır, ABD, Fransa ve İsrail gibi ülkeleri yanına çekmeye çalışan Yunanistan bu sefer de Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail'e birlikte harita krizi çıkardı.

Yunanistan Türkiye ile Doğu Akdeniz'de Şimdiye kadar yaşadığı sorunları krizi çevirmeden gidermek yerine yeni adımlar atmaya devam ediyor. Suudi Arabistan, Amerika, Fransa, Mısır gibi ülkelerden askeri alımlar ve yanı sıra tatbikatlarla sürekli işbirliği yapan, ekonomisindeki derin yaralara rağmen Türkiye korkusu yüzünden sürekli silahlanma harcamalarına devam eden Yunanistan, şimdi de harita krizi ile patlak verdi.

Amerika'nın İsrail'de bulunan büyükelçisinin Twitter hesabından yaptığı paylaşımdaki fotoğraf detayı, skandal olarak tarihe geçti. Harita Yunan medyasında geniş bir şekilde tanıtılırken haberin medyada yayınlanış şekli bu tarihi skandalın, sorumluluğunu üzerlerinden atmaya yönelik oldu.
 

Yunan basınından dikkat çeken Türkiye yazısı

 
Türkiye'nin her adımını yakından takip eden Yunanistan, mavi vatan tatbikatının bulunduğu bölgeye savaş gemileri yığmaya devam ederken, Yunanistan'ın ağabeyi İsrail'den skandal bir paylaşım geldi. Amerika'nın İsrail'de bulunan Büyükelçisi olan Jonathan Shrier, Enerji Bakanı Yuval Steinitz'le çekilmiş fotoğrafını resmi Twitter hesabından paylaştı.

Sarhoş iklinin hemen arkasında yer alan harita, gündem 'in nabzına bomba gibi düştü. İsrail'in, Avrupa doğalgaz boru hattını gösteren harita yolunda, Gökçeada ve Bozcaada Yunanistan toprakları olarak gösterildi.
 
Haberin yer aldığı Pentapostagma sitesinde "İsrail haritası: Bozcaada ve Gökçeada Yunanistan'a aittir!" başlığı atıldı.

Şuursuzca yapılan bu haberin devamında ise, "Harita jeopolitik bir "satranç tahtası" olarak değerlendirildi ve yukarı ve aşağı yönlerde değişiklik yapılarak, Bozcaada ve Gökçeada tekrar Yunan renkleriyle sunulunca Türkler şoke oldu!" ifadeleri kullanıldı. 

Haberde yer alan ABD Büyükelçisi Jonathan Schrier, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile yaptığı görüşmede Doğu Akdeniz'de kendilerince oluşan güvenlik meselelerinin yanı sıra, enerji meselesini de görüşürlerken ikilinin sarf ettiği bir takım sözler dikkatlerden kaçmadı...Laurel ve Hardy ikilisi, Doğu Akdeniz'de kendilerince yapmış oldukları bir fotoğrafın önünde resmedildiler. "İsrail Enerji Bakanlığı ile aynı yerde bulunan bu harita, Bozcaada ve Gökçeada adalarını gösteriyor, ancak bunlar Yunanistan'a ait!" gibi skandal cümlelere yer verildi.


Yunanistan haber sitesi "İsraillilerin bu adalarda neler olup bittiğini bilmediğini ve iki ülke arasında aylardır şiddetli bir çatışma çıktığı için kesinlikle Ankara'yı rahatsız etmek istediklerini düşünmüyoruz." Diyerek bu hamlenin, Netanyahu'nun Ankara'ya karşı, Türkiye-Yunanistan Savaşı'nı başlatma psikolojisi olarak değerlendirildi. Benzer haritanın birkaç ay önce de yayınlandığı hatırlatıldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Temsilciler Meclisinden 170 Vekil Türkiye'ye Baskı Uygulanması Çağrısı Yaptı

ABD Dışişleri Bakanlığı: "15 Temmuz darbe girişimiyle ilgimiz yok."

ABD'den Türkiye'ye Yaptırım Açıklaması

Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: ABD ve İsrail'den skandal harita, ABD skandal harita, İsrail skandal harita, yunanistan, son dakika haberleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı