Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 06:35
 
Son Dakika Haberleri: Marketlerde yeni dönem! Vatandaşı sevindirdi...
Son dakika haberleri ne göre Tic. Bakanlığı’nın hazırladığı marketlerin perakende ticaret yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin tarafların öneri ve görüşlerini gönderme işlemi bitti.
EKONOMİ Haberi
Son Dakika Haberleri: Marketlerde yeni dönem! Vatandaşı sevindirdi...

Son Dakika Haberleri: Marketlerde yeni dönem! Vatandaşı sevindirdi...

 

Son dakika haberleri ne göre Tic. Bakanlığı’nın hazırladığı marketlerin perakende ticaret yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin tarafların öneri ve görüşlerini gönderme işlemi bitti.

TP Federasyonu popilasyonun 5 bin altında kalan yerlerde market zincirlerinin açılmamamasını, cirosu 50 milarlirayı aşan özel markaların mallarını market satışının yüzde 25 ini geçmemesi gerektiğini, tüketicide ucuzladı yada fiyatı değişmedi gibi gramaj oyunlarıyla tüketiciyi kandırmaya yönelik oyunlara son verilmesini ve bunun içinde, ambalajın farklı bir ambalajla değiştirilmesi önerisini verdi.

Ömer düzgün TPF

Perakendeciler Federasyonu başkanlığını yapan Ömer düzgün, Ticaret Bakanlığına yolladığı önerileri ve itirazları şu şekilde:

"Alışveriş merkezlerinde yer alan marketlerin kapsam dışında bırakılması, var olan cazibe avantajını katlayarak sektörde haksız rekabete yol açacak.

Büyük sermayelere sahip ulusal zincirler ve discount zincirler ile rekabet etmekte zorlanan yerli zincirlere güç kazandırmak adına ‘yerel zincir’ tanımı yapılmalıdır.

Nüfusu 2 binden fazla olan ilçelerde zincir market açılabilme kriteri, 5 bin nüfus olarak düzenlenmeli.

Yeni mağaza açma kriterlerinde kapıdan kapıya mesafenin 200 metre yerine 300 metre olarak düzenlenmesi discount mağazaların haksız rekabete yol açan yayılımını engelleyecek, küçük işletmelerin ve bakkalların da büyük sermayeli yapılarla rekabet edebilme gücünü olumlu yönde etkileyecektir.

‘Perakende Tüketicisi Tanımlı Ekonomik Bölge’ tanımlaması yapılmalıdır. Bu doğrultuda en fazla 1 kilometre çap içinde, en az 1 market olmalı.

Ancak bu çap içinde discount ve uzman mağaza statüsünde olan ve gelecekte bu kategoriye girebilecek mağazaların 1 adetten fazla olmaması gerekir.

Perakende sektörünün belki de en önemli ve ortak sorunlarından bir tanesi KDV oranlarındaki giriş ve çıkış tutarsızlıklarıdır.

Sebze-meyve, kırmızı et, kuruyemiş, bakliyat, zeytin ve zeytinyağı gibi temel gıda ürünleri, üreticiden mağazalarımıza yüzde 1 KDV oranı ile alınırken, yüzde 8 KDV oranı ile satışının yapılması hem firmalarımızın hem tüketicinin mağduriyetine yol açmaktadır.

Tüketicinin alım gücünü artırmak için yüzde 1 ile giriş yapan ürünün yüzde 1 ile satışının yapılabilmesini arzu ediyoruz."

 

GRAMAJ HİLESİ

Ömer Düzgün, büyük indirim marketleriyle pazarda yer edinmeye çalışan firmalar gramaj hilelerinede başvuruyor dedi ve ekledi,

Gramaj oyunu

“Örneğin indirim marketlerinde 630 gram olarak satılan çikolata kreması, yerel zincirlerde 750 gramla yüzde 10-15 daha ucuza satılmakta. Bu örnekler deterjan, çocuk bezi, tuvalet kağıdı, gazlı içecek gibi birçok ürün ve kategoride görülmektedir” dedi.

 

FORMÜLÜ BİLE DEĞİŞTİRİYORLAR

İndirim marketleri markalı ürünlerde dahi formüllerde oynama yaparak maaliyetleri aşağı çekiyor diyen Ömer Düzgün, “Ancak bu değişiklik ürün etiketinde yer almamaktadır.

Fiyatı düşürmeye çalışmak

Aynı ürün çok daha ucuz satılıyormuş gibi tüketiciyi yanıltıcı algı oluşturulmaktadır. Bu tarz ürünlerin tüketicinin dikkatini çekebilecek şekilde farklı tasarımla, farklı ambalajda satışa sunulması ya da standart gramajın haricinde ürün üretilmemesi gerekmektedir” diye ifade etti.

 

‘ÖZEL MARKALI ÜRÜNLERE SINIR GELMELİ

Ulusal market zinciri ile satışı yapılan market markalı ürün pazarının genişlemesi, yerel üreticileri zora sokmakta ve sonuçları ağır olmakta diyen Ömer Düzgün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Market markalı ürün ciroları 50 milyar liraya, yıllık büyüme oranları yüzde 20’ye ulaşırken; bilinen markaların yıllık büyümesi sadece yüzde 5-8 arasındadır. Ulusal ve indirim marketlerini güçlendiren private label ürünlere kısıtlama getirilmesi, bu ürünlerin raflarda yüzde 25’i geçmemesi sağlanmalı. Private label ürün satışının yanında muadil 3 markalı ürün daha satılması sağlanmalı.”

 

Tutun satisi yasaklanacak mı

TÜTÜN SATMA YASAĞINA İTİRAZ

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, tütün mamullerinin 1.500 metrekareden küçük zincir marketlerde satışının yasaklanmasına ilişkin hükmün, sektör içi haksız rekabete yol açacağını, yerel zincirlerin güç kaybetmesine, ulusal zincirlerin güç kazanmasını sağlayacağına dikkat çekti.


Sizin İçin Seçtiklerimiz

 


Bakan Dönmez :60 milyon dolara yenisi yapıldı
 

Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: Son Dakika Haberleri: Marketlerde yeni dönem! Vatandaşı sevindirdi, Son Dakika Haberleri, gündem, tutun satisi yasaklanacak mı,
Yorumlar
Haber Yazılımı