Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 09:49
 
Son dakika haberleri: Silah sesleri duyuldu!
Moskova'da düzenlenen zirvede Ermenistan Azerbaycan ve Rusya kameraların karşısına geçerek üçlü bir anlaşma imzaladılar.
DÜNYA Haberi
Son dakika haberleri: Silah sesleri duyuldu!

Son dakika haberleri: Silah sesleri duyuldu!
 

Gündemin nabbzı, Moskova'da düzenlenen zirvede Ermenistan Azerbaycan ve Rusya kameraların karşısına geçerek üçlü bir anlaşma imzaladılar. Aynı dakikalar içerisinde Erivan'da düzenlenen gösterilerde Ermenistan başkanı Peşinyan'ın sözcüsü görüldü. Dağlık Karabağ'ın başkenti Hankendi'de gecenin sessizliğini bölen silah seslerinin sebebi ise, çok kısa sürede ortaya çıktı.

Bütün dünyanın gözleri Rusya başkenti Moskova'daki zirvedeydi. Üç Lider yan yana kameraların karşısında, mutabakata varılan ortak bildiriyi resmen ilan ettiler.
Üç lider yan yana
Üç lider silahların sustuğu 10 Kasım'dan sonra ilk defa bir araya geldiler.(Rusya Putin, Azerbaycan Aliyev, Ermenistan Peşinyan)
Putin peşinyanla görüştü
Putin karşılama da misafirlerine sarıldı ancak Aliyev ve Peşinyan el dahi sıkışmadılar. 4 saat süren randevunun akabinde Rusya başkanı Putin misafirleri ile özel görüşmede yaptı.Ortak çıkarlar doğrultusunda imzalanan bildiriye göre dağlık Karabağ'da ekonomik ilişkiler İnşaat ve altyapı projeleri geliştirmek için 3 ülkenin hükümet başkanlarının somut adımlar atarak başkanlık ettiği bir çalışma oluşturuluyor.Açıklamada bulunan Rus lider Vilademir Putin; "Bugünkü toplantıyı özellikle önemli ve faydalı buluyorum, çünkü bölgedeki durumun gelişmesi için konuşup ortak bir anlaşma imzalayabildik" şeklinde konuştu.

Azeri lider İlham Aliyev de, "Bütün bunlar, Vladimir Putin'in bir zamanlar söylediği gibi, Dağlık Karabağ sorununun geçmişte kaldığını ve gelecek hakkında düşünmemiz gerektiğini gösteriyor" dedi.

Lider Aliyev konuşmasına ek olarak, Türkiye ve İran sınırındaki Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında Azerbaycan'ın ilk kez bir demir yolu bağlantısı olacağını söyledi.

Peşinyan da üçlü zirvedeki konuşmasında, esir alınan askerler sorunun hala çözülmediğini, kendince savaşta esir alınan askerlerin, acı veren en hassas sorun olarak gördüğünü belirterek yanısıra Karabağ'ın statüsünün çözüme bağlanması gerektiğini savundu.
 

Geceyarısı Silah Sesleri Duyuldu

Dağlık Karabağın başkenti Hankendi'nin uzak mahallelerinde arka arkaya silah sesleri duyulduğunu ilk önce Rus Ria novosti medyası duyurdu, hemen arkasından Ermenistan ve Azerbaycan yerel yayın organları da manşetten haberi girdi.
Gece yarısı silah sesleri duyuldu
Ermenistan'da bulunan Bazı internet siteleri ise Moskova'daki Zirve ile aynı Gün geceye silah seslerinin provokatif bir eylem olabileceğini yazdı. Bazı sitelerde Ateş açan tarafını Azerbaycan olduğunu belirtti.

Gerçek ise kısa bir aradan sonra gün yüzüne çıktı Ermeni yetkililerin de açıklama yaptığı olayda birçok sarhoşun gece yarısı havaya ateş açma sureti ile gösteri yaptıklarını ve hepsinin de gözaltına alındığını belirtti.
 

Sizin İçin Seçtiklerimiz

 

Türk bayrağı gören Masum Rus Gazeteci


Azerbaycan Ermenistan Savaşı Kapıda mı?( Daha önce ne olmuştu)


Azerbaycan Askeri, Ermeni Sivillere Yardım Etti


Artık Bizi Googleplay'den indirebilirsiniz.
 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı