Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 14:56
 
Son Dakika İstanbul Kademeli Mesai Saatleri
Sabah ve akşam saatleri (08.00-09.00 50 bin - 17.00-18.00 55 bin ) civarında seyrediyor.
GÜNDEM Haberi
Son Dakika İstanbul Kademeli Mesai Saatleri

Son dakika Kademeli Mesai Detayları

 

Yükselen vaka sayılarının akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı kabine toplantısından sonra ulaşım araçlarında ayakta Yolcu taşımasının yasaklandığını ilan etti. Ankara'da Yasak başlar başlamaz duraklar, boş otobüs bekleyen yolcu manzaralarıyla dolunca kademelendirilmiş mesai uygulaması İstanbul içinde gündemin nabzına taşındı.

 

Yapılan ankete göre ulaşımı kullanan Özel sektör çalışanı yüzde 60 civarında

İstanbul Valiliği için TUB Kurulu tarafından yapılmış olan anket sonucuna göre, bu araçları kullanan yolcuların yüzde 60'ı Özel sektör çalışanı. Kademelendirilmiş mesai, Özel sektör çalışanlarını da kapsamalı diyen Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Profesör Dr. Mustafa Ilıcalı, "Nisan, Mayıs, Haziran ayında yaptığımız çalışmalarda normalde 9 milyon olan sayı, 900 bine düştü" Dedi.

 

Mesai Kademelendirmesine Özel sektörde dahil edilmeli

Vatandaşlar tarafından pandemi dönemi normale döndükçe toplu ulaşımda sayı artmaya başladı ve bu sayı, 4 milyon 200 bin civarında gerçekleşti. Bir mesai kademelendirilmesi yapılacak ise, buna Özel sektörüde dahil etmeliyiz aksi taktirde sonucun başarılı olacağını düşünmüyorum. Pandemi dönemi olarak ilan edilen dönemin başında bile yüzde 90 azalan yolculara rağmen en çok seyahat edenler arasında emniyet mensupları, Market çalışanları ve sağlıkçılar yer aldı.

 

İstanbul Valiliği Özel sektör temsilcileri ile görüşme sağlayacak

İstanbul Valiliği'nin konu ile ilgili yapmış olduğu çalışmaların sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Ilıcalı, "Toplu ulaşımdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumlu. Valilik İBB ile Perşembe günü bir toplantı yaptı. Birlikte bir çalışma yapılacak. Valilik özel sektör için sanayi odalarıyla, özel sektör temsilcileriyle görüşerek buna göre mesaiyi kademelendirecek" diye ifade etti.

 

Seferleri karşılamaya kapasite yetmiyor

Prof. Dr. Ilıcalı: "Mevcut normale geldiğimiz zaman ve bugünkü haliyle pik saatlerdeki yolculukları karşılamaya kapasite yetmiyor. Bunun için talebi yönetip, düşürmemiz lazım. Bu yüzden mesai kademelendirilmesi çok önemli. Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla beraber hayat buluyor. Bu yönden de çok mutluyum. Bu hafta içerisinde tahmin ediyorum ki Valimiz sonuçları kamuoyuyla paylaşacak." Diye konuştu.

 

Mesaiye Başlama Saatleri 07.00, 08.00, 09.00 Ve 10.00 Olursa

Son bir ayda metrobüs seyehatleri bir günde 500 bin civarında seyretmeye başladı. İki tavan yapan nokta var. Sabah ve akşam saatleri (08.00-09.00 50 bin - 17.00-18.00 55 bin ) civarında seyrediyor. Buradaki mesai kademelendirmesindeki maksat bu pik süreleri düşürmek. Sabah mesai saati başlangıç zamanları 4 ayrı gruba bölünebilir ise, (örneğin sabah 07.00, 08.00, 09.00 ve 10.00) yaklaşık olarak 50-55 binlik rakamlar en az 20 bine iner. Bu da bize sosyal mesafenin artması riskin düşmesi anlamına gelmektedir. 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı