Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 19:49
 
Son Dakika Süresiz Nafaka Haberleri
Eşinin mali durumunun iyi olduğunu ileri süren kişi ise dava açarak nafakanın kaldırılmasını talep etti
EKONOMİ Haberi
Son Dakika Süresiz Nafaka Haberleri

Süresiz Nafaka
 

Gündemin nabzı Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Antalya'da yaşayan bir kişinin, boşandığı eşine ayda 225 lira yoksulluk nafakası ödemesine karar verildi.

Eşinin mali durumunun iyi olduğunu ileri süren kişi ise dava açarak nafakanın kaldırılmasını talep etti ama dava reddedildi. Davanın reddedilmesinden sonra temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozup, bozmanın ardından da mahkeme 225 lira olan nafakayı aylık 125 liraya indirdi.

Gündemin nabzı 2 milyon nafaka mağduru 'Kabul edilemez' bu kararın Yargıtay tarafından onanmasından sonra eşinden ayrılmış şahış nafakanın hayat boyu olması ve hiçbir zaman kaldırılmaması gibi sebeplerden dolayı "kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkı'nın ihlal edildiğini öne sürerek, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yaptı. Yüksek Mahkeme, başvuruyu, 'İddiaların açıkça dayanaktan yoksun olması, başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez" dedi. Gündemin nabzı

 

Anayasa Mahkemesinden Nafaka Kararı

Nafakayı ödeyecek olan erkeğin gelirini aşan bedeli hak ihlali sayan mahkeme iki tarafı da ekonomik yönleriyle değerlendirdi. İlk derece mahkemesinin hak edilen nafakanın kaldırılmasını gerektirecek gerekli koşulların oluşup oluşmadığını incelediği bildirilen gerekçede, iki tarafın ekonomik gelirlerinin de değerlendirildiği belirtildi. Mucip sebep de, mahkeme kararının, nafakayla alakalı kanun hükümlerine ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun "asgari ücret seviyesinde gelire sahip olunmasının yoksulluk nafakası bağlanmasını engellemeyeceği" yönündeki yerleşik içtihadına bağlandığı belirtildi.

 

Yoksulluk Nafakası

Televizyonlarda gördüğümüz çocukların icraya düşüp anne babaya devredilmesi son bulacak. "Kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkı" - kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkı, yönünden yargısal makamların takdir yetkilerinin sınırının aşıldığına ilişkin bulguya rastlanmadığı vurgulanan gerekçede, "Kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkına ilişkin devletin pozitif yükümlülüklerinin somut olayda yerine getirildiği, başvurucunun söz konusu hakkına yönelik açık bir ihlalin bulunmadığı sonucuna varılmıştır." tespiti yapıldı.

30 nisana 2021 yılına kadar nafaka alacakları hariç icra ve iflas takiplerinin durdurulmasıyla alakalı, karar Resmi Gazete'de Gerekçede ayrıca, açılan davada, nafakanın süresi ile ilgili herhangi bir talep veya istekte bulunmadığı ve bu sebeple başvuru yollarının usulüne uygun tüketilmediği belirtildi.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı