Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 15:43
 
Son Dönemlerde Artan Kene Isırığı Lyme Hastalığı
Lyme hastalığı tedavi edilmez ise ne olur? belirtileri nelerdir?
SAĞLIK Haberi
Son Dönemlerde Artan Kene Isırığı Lyme Hastalığı

KENE ISIRIĞI LYME HASTALIĞI NEDİR? LYME BULAŞICIMIDIR?

 

 

Gündemin nabzı olarak araştırdık.  Hastalığı belirtileri lyme hastalığı, lyme hastalığı belirtileri, lyme hastalığı etkeni, lyme hastalığı nedir, lyme hastalığı testi, lyme hastalığı, haberler, gündemin nabzı, son dakika, gündem, internet haberleri Son dakika haberleri,

Lyme hastalığı, kenelerde bulunan ve insanlara bulaşan dört ana bakteri türünden herhangi birinin enfekte olması sonucunda oluşmaktadır. Lyme hastalığına Amerika Birleşik Devletleri'nde, Borrelia burgdorferi, Borrelia mayonii bakterisi ile oluşurken, Avrupa ve Asya'da ise bu bakteriler Borrelia afzelii ve Borrelia garinii bakterileri ile ortaya çıkmaktadır. Bu tehlikeli bakteriyi taşıyan kenelerin en yoğun oldukları, çimenli ve yoğun ormanlık alanlarda yaşar veya zaman geçirirseniz, Lyme hastalığana yakalanma olasılığınız ona göre daha yüksek olacaktır. Kene istilası olan bölgeler bulaşma riski en yogün olan bölgeler olduğu için bu bölgelerde önlem almak bu açıdan oldukça önemlidir.


Lyme hastalığı nedir?Kene gibi parazitler, konak vücuda yapıştıktan sonra, taşıdıkları virüs ya da bakterileri insanlara bulaştırma olasılıkları artmaktadır. Tehlikeli Lyme hastalığı en bilindik olan “geyik kenesi” denen bir kene türünde bulunmakta olan Borrelia bakterisinin insana geçmesi ile olmaktadır. Lyme hastalığı kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür ve tedavi edilmediğinde, felce kadar ilerleyen nörolojik semptomlara neden olmaktadır.
 


Lyme hastalığı belirtileri nelerdir?Lyme'ın en belirgin belirtisi, bu hastalığa özgü olan özel bir deri döküntüsü türüdür. Öküzgözü eritem, olarak da bilinen eritema migrans; orta kısmı açık, kenar çevresi kırmızı ve iç içe geçmiş halka tarzında gözlenen kızarılık şeklindedir. Bu çizdiğimiz görüntü, bu hastalığı taşıyan kene ısırmasından 3 gün ila 1 ay sonrasında gözlenir ve tanısı öyle konulur. Yanısıra her vakada gözlemlenmemektedir. Lyme hastalığının belirti değişkendir, genellikle aşama aşama şeklinde görünürler fakat aşamalar aynı anda da gelebilmektedir.ERKEN BELİRTİ VE SEMPTOMLARI NELERDİR

 


Örnek vermek gerekir ise, bir sivrisinek ısırığı kabarıklığı şeklinde küçük, kırmızı bir yumruda olabilmekte ve bu görüntü genellikle bir kene ısırığı veya kenenin çıkarıldığı bölgede gözlemlenir ve iki üçgün içerisinde de kaybolur.

Kene ısırığıBu normal bir oluşumdur ve Lyme hastalığını göstermez. Fakat şimdi sıralayacağımız belirtiler, enfekte olduktan sonraki bir ay içinde ortaya çıkması muhtemeldir.

Lyme kene ısırığı hastalığı


Eritema migrans döküntü değişik yerlerdede görülebilir

Yüksek ateş,

Titreme,

Halsiz hissetmek,

Vücutta kas ağrıları

Baş ağrısı,

Boyun tutulması

Şişmiş lenf bezleri

 


GEÇ BELİRTİ VE SEMPTOMLARI İSE ŞU ŞEKİLDE

 


Tedavi edilmediği taktirde, ilerleyen haftalar ya da aylar içinde baktirilerin sebep olduğu enfeksiyonunun yeni belirtileri ve semptomları ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler ise şu şekildedir;

Eritema göçleri: Derideki Döküntünün vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkma ihtimali vardır.

Eklem ağrıları: Özellikle vucudun yükünü taşıyan dizleri etkileyen ve yanı sıra şişkinlikle seyreden şiddetli eklem ağrıları gözlemlenebilmektedir.

Nörolojik problemler: Bu durum ise diğer belirtilerden farklı olarak enfeksiyondan aylar, hatta birkaç yıl sonra bile gerçekleşebilmektedir. Bunlara ek olarak beyni çevreleyen zarların iltihaplanması gibi (menenjit), yüzün bir tarafının geçici felce uğraması, uzuvlardaki uyuşukluk el ayak vs gibi veya zayıflık ortaya çıkabilmektedir.

 


AZ YAYGIN BELİRTİ VE BULGULAR İSE ŞU ŞEKİLDEDİR.

 


Kalpteki problemler; düzensiz kalp atışı

Gözde görülen iltihablanma

Hepatit; Karaciğerde iltihablanma

Yorgunluk hali

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı