Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 15:48
 
Sonunda Bunu da Başardık
Türk Mühendislerimize Güveniyor ve Gurur Duyuyoruz
TEKNOLOJİ Haberi
Sonunda Bunu da Başardık

Sonunda Bunu da Başardık

 

Gündemin nabzı son dakika haberleri, Üretimi için geri sayımına başlanan tamamen yerli ve milli turbojet için son testlerde yapıldıktan sonra açıklamalarda bulunan San. ve Tek. Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye'nin savunma sanayisinde son dönemde elde ettiği başarılar dünya medyası ve ülkeler tarafından konuşuluyor. Bu kendi geliştirdiğimiz ürünlerle adeta savaş konseptleri değişmeye başladı." diye ifade etti.

Son dakika haberleri, Türk havacılık şirketi olan Kale Havacılık ve Kale Ar-Ge'nin Tuzla bölgesindeki tesislerinde sürdürülen projeleri inceleyen San. ve Tek. Bakanı Mustafa Varank, Kale Havacılık tarafından geliştirilen milli füze motorunun testini katıldı.

Şirketin, Başkan Yardımcısı ve Tek. Bölüm Başkanı olan Osman Okyay ve ekibindeki mühendisleriyle birlikte testi gerçekleştiren Varank, testin akabinde yaptığı açıklamalarda, Kale Havacılık şirketinin, Türk savunma sanayisinin çok önemli üretim tesislerinden biri olduğunu kaydederek sözlerine şöyle devam etti, "Kale Grubu sanayide göz bebeği firmalarımızdan bir tanesi ama aynı zamanda savunma ve havacılık sanayisinde oldukça güçlü bir firmamız" dedi.

Artık Kendi Motorlarımız İle Milli Füze Projelerimizi Üretiyor Olacağız

Milli üretim tesisinde, ABD F-35'lerinin en önemli montaj parçalarının üretiminin yapıldığını belirten Varank, grubun ayrıca Airbus ve Boeing gibi havacılık piyasaşında önde gelen şirketlere tedarik sağladığını aktardı.

Kale Havacılık Grubunun motor teknolojilerinde de bir adım önde olduğunu ifade eden Varank, şunlarıda sözlerine ekledi: "Motor sanayisinde öncelikle ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kale önemli projeler gerçekleştiriyor. Bu Kale KTJ-3200 Turbojet Motoru'muz 3.200 newtonluk bir roket motoru. Şu anda savunma sanayimizde yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz ürünlerin bir kısmı bu boyutta ve bu güçte motorlar kullanıyor. Biz bunları yurt dışından ithal eder durumdaydık ama inşallah bunların çok kısa zamanda devreye girmesiyle birlikte çok önemli milli füze projelerimizi artık kendi motorumuzla yapabiliyor hale geleceğiz. Kendi ürünlerimizi piyasaya çıkarmış olacağız."
 

Türk Mühendislerimize Güveniyor ve Gurur Duyuyoruz

Mustafa Varank, ziyareti esnasında bilgi aldığı genç mühendislere ve Kale Grubu Başkan Yardımcısı Okyay'a, yoğun çalışma ve emeklerle yıllar süren çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, bu verilen azim ve emekler ile milli turbo jet motorunun kısa süre içerisinde seri üretime uygun şartlara ulaşabileceğini belirtti.

"Az evvel testini yaptık, sesini duyduk" diyen Varank, Türkiye'nin dünyada yerli ve katma değerli üretimiyle fark yapan diğer ülkeler arasında yer alabileceğini sözlerine ekledi.

Varank: "Savunma sanayisinde son dönemde elde ettiğimiz başarıları dünya medyası ve ülkeler konuşuyor. Bu kendi geliştirdiğimiz ürünlerle adeta savaş konseptleri değişmeye başladı. Tabii Kale'nin burada geliştirdiği ve inşallah yakın zamanda teslim edeceği bu motorlarla da ülkemizde çok büyük bir açığı kapatmış olacağız. Bİliyorsunuz Türkiye'ye gizli-açık ambargolar uygulanıyor. Bu manada da ambargoları yenecek bir ürünü bugün burada test etmiş olduk. Gerçekten gururluyuz."

Türkiye'nin Turbojet Motorunu geliştiren genç mühendislere inandığını aktaran Mustafa Varank, "Biz mühendislerimize hem güveniyoruz hem onlarla gurur duyuyoruz. İnşallah böyle başarılı projeleri hem ziyaret etmeye hem de kamuoyuna tanıtmaya devam edeceğiz." dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cezeri uçan arabaYerli Lityum Üretimi
Dünyanın En Büyük GES Projesi: Binde 1'ini Karşılayacak
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı