Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 08:52
 
Stockholm Sendromu Nedir?
Stockholm Sendromunda kişi kendisini zora sokan kişiyi benimseyip, savunur. Kendisini ezenin yanında yer alır.
GÜNDEM Haberi
Stockholm Sendromu Nedir?

Stockholm Sendromu Nedir?

 

Gündemin nabzı, Stockholm Sendromu Nedir? Stockholm Sendromu kısaca rehinenin kendisini rehin alan kişiye duygusal anlamda bağlanmasıdır. Rehinelerin, kendilerini esir alanların duygularını anlamaları ve hatta kendisini rehin alan kişilerle geçirdikleri vaktin sonunda onlara yardımcı olmaya başlamasına Stockholm Sendromu denir.

 

Stockholm Sendromunda kişi kendisini zora sokan kişiyi benimseyip, savunur. Kendisini ezenin yanında yer alır.

 

Sürekli şiddet yaşamanın bir neticesi olarak kurbanlar saldırganla özdeşleşip, bir hayatta kalma stratejisi olarak buna göre hareket etmeye başlayabilir. Kurbanın iradesinin saldırgana bağlıdır ama bu gönüllü bir karar değil, şiddetin doğrudan neticesidir.

 

Şiddet uygulayanın amacı kurbanın üzerinde denetim kurmaktır ama kurbanın onayına da ihtiyaç duyar. Bu yüzden durmaksızın kurbanından saygı ve hatta sevgi göstermesini ister.

 

Bu sendromun ortaya çıkmasının asıl sebebi hayatta kalma içgüdüsüdür. Dış dünyadan tamamen arınan kurban, ihtiyaçları için kendisine baskı yapan kişiye bağımlı hale gelir. Saldırganın yaptığı küçük iyilikler bile kurbanın gözünde büyür, zamanla kurban kendisini saldırganın yerine koyup empati yapmaya ve onun yaptıklarına hak vermeye başlar. Kurban saldırganın tehlikeli olduğunu artık düşünmeyecek durumdadır. 

 

Stockholm Sendromuna Yatkınlık Yaratan Olaylar:

 

1-Hayati tehlike durumu.

2-Dış dünyadan soyutlanmışlık.

3-Saldırganın ara sıra arkadaşça ve yakın davranması.

4-Bulunduğu ortamdan kaçamaz halde olma (ya da kaçamayacağına inanma.)


Graham ve Rawlings bu durumların genelde aile içi şiddet olaylarında ortaya çıktığını ve kurbanların saldırganla özdeşleşme gösterebileceklerini söyler. Bu durumlarda şiddete uğramış kadın, saldırganı kışkırtacak veya öfkelendirecek herhangi bir şey yapmaktan çok korkar. Onun takdirini kazanmaya çalışır.

STOCKHOLM SENDROMUNUN GÖRÜLDÜĞÜ GRUPLAR

Rehine-esir alan.

İstismara uğrayan çocuk-istismar eden ebeveyn.

Tutuklu-gardiyan.

Dövülen eş-döven eş.


Stockholm Sendromu Adını Nereden Aldı?

İlk defa psikiyatr Bejerot tarafından tanımlanan sendrom, adını 1973 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşanan bir olaydan alır. Banka soyguncusu tarafından 6 gün rehin tutulan banka görevlisi bir kadın, soyguncuya duygusal açıdan bağlanır. Serbest kaldığında ise  soyguncuyu savunmakla kalmaz, nişanlısını terk edip, kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekler, çıkıncada onunla evlenir. 23 Ağustos 1973 günü Stockholm’de bir bankayı soymak üzere gelen soyguncular 4 banka görevlisini 6 gün rehin tuttu. Soyguncular banka personeline iyi davrandı öyleki rehineler polisin bankayı basacağını anlayınca soyguncuları uyardılar; sonrasında da mahkemede soyguncular aleyhine ifade vermek istemediler, savunma ücreti için de para topladılar.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı