Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 13:51
 
Sultan Alparslan Kimdir?
Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin ekranlara gelmesiyle merak edilir hale geldi.
KÜLTÜR Haberi
Sultan Alparslan Kimdir?

Sultan Alparslan Kimdir?

 

Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarı Sultan Alparslan 'ın hayatı, Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin ekranlara gelmesiyle merak edilir hale geldi. Pekiyi Sultan Alparslan kimdir? Sultan Alparslan ne zaman öldü?


Sultan Alparslan Büyük Selçuklu Devleti Sultanı 'dır ve tarihteki en büyük hükümdarlardan birisidir. Sultan Alparslan, Malazgirt Zaferi ile Türklere Anadolu'nun kapılarını açtı. Alparslan, Türk ve Dünya tarihinin önde gelen hükümdarlarındandır.


Horasan Meliki Çağrı Bey'in son eşinden dünyaya geldi Sultan Alparslan, amcası Tuğrul Bey 'den sonra 27 Nisan 1064'te Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci hükümdarı oldu. Saltanatı 1063-1072 yılları arasında sürdü. Döneminde çok büyük başarılar elde etti. Malazgirt Zaferi en büyük zaferlerindendir.


Malazgirt savaşında ordusundan 4 kat büyük Bizans ordusuna karşı 26 Ağustos 1071'de zafer kazandı ve Anadolu'nun kapıları Türklere açıldı.


Sultan Alparslan, Karahanlılar arasındaki iç mücadele ve Selçuklu topraklarına yaptıkları tecavüzleri engellemek için 1072 yılının Eylül ayında 200.000 kişilik büyük bir orduyla Türkistana sefere çıktı. Seferde bir süre kuşatma altında tuttuğu Barzam kalesini teslim alıp, huzuruna çıkan kale kumandanı Yusuf Hârizmi 'nin çizmesine sakladığı küçük bir hançerle ağır şekilde yaralanıp, dört gün sonra yaşamını yitirdi.Sultan Alparslan'ın ölümünden sonra tahta oğlu Melikşah geçti. Sultan Alparslan 18 yıl hüküm sürdü.
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!
 
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı