Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 17:00 Bu haber 256 kez okundu
 
Suriye Dış İşleri Bakan Yardımcısından İlk Küstah Açıklama Geldi
Gündemin nabzı Son Dakika Haberleri. Suriye Idlib'te Türk askerlerine saldırın Esad rejiminden ilk küstah açıklama geldi
DÜNYA Haberi
Suriye Dış İşleri Bakan Yardımcısından İlk Küstah Açıklama Geldi

Gündemin nabzı Son Dakika Haberleri. Suriye Idlib'te Türk askerlerine saldırın Esad rejiminden ilk küstah açıklama geldi. Rejim taraftarı al-Watan gazetesine röpörtaj veren Suriye Dışişleri Bakan Yard. Feysal Mikdad, küstah bir dilde "Türkiye'nin İdlib'deki eylemlerinin yapılan anlaşmaların kaba ihlali olduğunu" öne sürdü.

 

ANLAŞMALARI İHLAL EDENIN REJİM DEĞİL TÜRKİYE OLDUĞUNU SAVUNDU

İki ülke arasında yapılan tüm ateşkes anlaşmalarına uymayarak sivil katliamına devam eden ve Rusya'nın desteğiyle hız alan rejim, Türkiye'yi de anlaşmalara uymamakla suçladı. Bakan Yardımcısı Mikdad, yeni Türk askeri birliklerinin İdlib'e koğuşlandırılması haberleriyle ilgili de şunları söyledi: "Adana anlaşmasının tüm ihlallerini kınıyoruz. Türkiye bu anlaşmaya uymuyor. Bu anlaşma, Suriye topraklarına bu şekilde girmeye izin vermiyor." Ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE SALDIRMAYI BIRAKMIYOR

Türkiye komşusu olan suriye, terör örgütleri, başka ülkelerin milis ve askerleriyle bataklığa doğru çekilmişken ve sürüklenmişken, ülkemizde hakkı olarak kendi sınırlarını korumak ve aynı zamanda katliamdan kaçan suriye halkına sahip çıkabilmek için sınır ötesinde mecburi operasyonlar düzenledi. Türkiye, operasyon düzenlediği bu bölgeleri terör ve terör örgütlerinden arındırarak okullar, hastaneler, marketler kurdu ve toprakları yaşanabilir bir şekilde gerçek sahiplerine bıraktı. Yaptıkları hayin saldırlarla milyonlarca vatandaşının yersiz yurtsuz kalmasına ve göç etmelerine sebep olan rejimin diplomatı, Türkiye'nin bu denli insani yaklaşımını görmeyerek "Halkı yerinden etmek, Türk bayrağı asmak ve Türk okullarını açmak gibi sömürgeci eylemlere de izin verilmiyor. Bunlar, Türkiye'nin duyurduğu amaçlara aykırı" ifadelerine yer verdi

TÜRKİYE'YE BU KAÇINCI SUÇLAMA

Türkiye'nin "Suriye'yi işgal etme, sömürge haline getirme ve içişlerine karışma" niyetinin başta Astana ve Soçi gibi Suriye'deki çatışaları sonlandırmaya yönelik bu tür anlaşmaların ihlal edildiğini savunan Bakan Yardımcısı Mikdad, İdlib'deki söz konusu silahlı grupların Ankara ile koordinasyon içinde olduğunu savunarak Türkiye, böyle devam ederse kendisini olumsuz şekilde etkileyecek eylemlere neden olacağını kaydetti. 

 

Türkiye Rusya ortak devriyesi süresiz kaldırıldı. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Suriye, Dış, İşleri, Bakan, Yardımcısından, İlk, Küstah, Açıklama, Ge
Yorumlar
Haber Yazılımı