Haber Detayı
04 Ocak 2020 - Cumartesi 10:56 Bu haber 753 kez okundu
 
T-REX'ler, yavruyken bile vahşi ırk!
Yeni keşif. T-Rex yavruları nasıl canavara dönüşüyordu.
- Haberi
T-REX'ler, yavruyken bile vahşi ırk!

Son dakika, haberler. Paleontologlar 1942’den bu yana bir dinozor türünü tartışıyor:

 

Nanotyrannus. 1988’de Paleontolog Robert Bakker ve meslektaşları, 1942’de keşfedilip müzede sergilenen dinozor kalıntılarını yeniden sınıflandırdı. Bu kalıntıların Nanotyrannus denen küçük bir dinozor türünün ilk örneği olduğunu söylediler. Yıllar sonra 2001’de başka bir ekip, Montana’da neredeyse bütün halde küçük bir

 

Tyrannosaurus iskeleti buldu.

 

 

Jane adı verilen dinozor, yavru T-Rex olarak sınıflandırıldı. Son dakika, haberler. Fakat bir grup bilim insanı bu kalıntıların Nanotyrannus olduğunda ısrarcıydı. Bunlar, Jane’in kafatasının erişkin T-Rexlerden değişik bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorlardı. Ancak Science Advances’ta yayınlanan yeni bir araştırma, Jane’in ve bir diğer minik dinozor olan Petey'in T-Rex ailesine mensup olduğunu ortaya çıkardı.

 

Gelişim aşamasında ölen iki TRex bulundu.

 

Son dakika, Bir ekip dinozorların kaval ve uyluk kemiklerini inceledi ve iki hayvanın da “yavru T-Rex” olduğu ortaya çıktı. Hayvanların damar genişlikleri, iki dinozorun da öldüğü anlarda gelişim aşamasında olduğunu gösteriyordu. Bilim insanlarına göre dinozorlar erişkin olmuş olsaydı bu vaskülerizasyon, bu kadar belirgin olmazdı. Araştırmacılar, Jane’in 13, Petey’inse 15 yaşında olduğunu belirledi. Woodward, “Tarih boyunca birçok müze bu yaratıkların devasa, etkileyici fosillerini sergilemek için birbiriyle yarıştı ve diğerlerini görmezden geldi. Sorun şu ki bu fosiller, çocuk dinozorlara ait olabilir” diye konuştu.

 

Yapılan Araştırmalarda

Araştırmacılar yavru T-Rexlerin yüksekliğinin, bir atınkiyle hemen hemen aynı, boyununsa atın sadece iki katı olduğunu söylüyorlar ve buna göre erişkin bir T-Rex’in yüksekliği ise 6 metreyken boyu da 12 metreyi buluyor. Araştırmacılar, "Çalışmamız gösteriyor ki bu dinozorlar, ekosistemlerine her yaşta hükmediyordu." diye belirtiyorlar.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı