Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
04 Ekim 2020 - Pazar 10:22
 
Taksi Durağında 2000 Yıllık Lahit
Görenleri şaşkına çeviriyor
GÜNDEM Haberi
Taksi Durağında 2000 Yıllık Lahit

TAKSİ DURAĞINDA 2000 YILLIK LAHİD

 

 

Gündemin nabzı, Taksi durağında 2000 yıllık lahit. Bursa'da bulunan UNESCO'nun geçici miras listesine giren, 4 farklı medeniyete başkent olmuş, Bursaya bağlı İznik ilçesinde yer alan Ayasofya bahçesinde eski Roma dönemine ait olduğu belgelenen 2 bin yıllık lahit, görenleri şaşķına çeviriyor. Dışarda oluşu sebebi ile hava şartlarının zarar verdiği lahit, yanı sırada bölgedeki bir taksi durağının da bir parçası halinde. Çevredeki vatandaşlar, 2000 yıllık lahidin etrafına koydukları masa ve sandalyede oturup, çay içip zaman geçiriyorlar.


LAHİD TAM OLARAK MÜZELİK

 

Taş yapının, lahit olduğunu öğrendiği zaman çok şaşırdığını belirten taksici Bedri Zağlı, "Benim lahit olduğumdan haberim yok, fakat burada çürüyor. Herkes merak ediyor, bakıyor. Çoğu insan ne olduğunu bile bilmiyor. Müzeye veya başka bir yere kaldırılırsa daha çok ilgi çeker, turizme katkısı da olur" diye ifade etti.

 

MÜZE TAMAMLANIR TAMAMLANMAZ LAHİDİ ALIYORUZ

 

İznik Müzesi yetkililerinin yaptığı açıklama ise, yapımı süren arkeoloji müzesi tamamlanır tamamlanmaz roma dönemine ait lahidin hak ettiği yere konulacağını belirtti.
 
 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
Ayasofya hatıra parası
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı