google-site-verifica
Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 17:59 Bu haber 611 kez okundu
 
Tam 16 Madde de Korona Virüsü!
Korona virüsü kuluçka süresi ne kadar? Korona virüsü nasıl tedavi edilir? Hangi ülkelere sıçradı? Türkiye vaka sayısı kaçtır? ve daha fazlası 16 madde ile Korona virüsü...
GÜNDEM Haberi
Tam 16 Madde de Korona Virüsü!

KORONA VİRÜSÜ NEDİR? KORONA VİRÜSÜ HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

 

Korona virüs daha çok hayvanlarda ortaya çıkan ve dönem dönem yaygın olabilen bir virüstür. Hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimali ise pek sık rastlanmayan bir durumdur. Virüsün ilk ortaya çıktığı dönem ise 1960’lı yıllardır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi (dünyanın genelinde aynı anda görülen bulaşıcı hastalık) olarak ilan edilen Korona virüs için belirlenen bilimsel ad Covid-19 olarak bilinmekte. Son zamanlarda birçok insanın bu virüs nedeni ile hayatını kaybetmesi insanları endişelendirmekte ve virüs hakkında araştırma yapmaya itmektedir. Peki Corona virüsü nedir? Belirtileri nelerdir? Korona virüs hakkında merak edilen her şey yazımızda.

 

1- Korona virüsü ilk nerde ortaya cikti?


Korona virüs ilk olarak Çin’de bulunan Hubei eyaleti içerisinde Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştır. Virüs dünya genelinde 100’den fazla ülkeye yayılım göstererek birçok ülkeyi kriz durumuna getirmiştir.

 

2- Korona virüs nasıl ortaya çıktı?


Korona virüs ilk kez insanlar üzerinde Aralık 2019 tarihinde ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ise şubat ayında hastalığın resmi adı Covid-19 olarak belirlendi.

 

3-Korona virüs nasıl bulaşır?


Salgının insanlar arasında bulaşıcı olması için temas olması gerekmektedir. Hastalığın insanlar arasında temas ile bulaştır. Kişilerin ellerini yüz, göz, ağız gibi bölgelerine sürmesi virüsün bulaşmasına fırsat vermektedir.

 

4-Korona virüsü kimlere bulaşıyor?


Korona virüsü yakın temas halinde herkese bulaşabilen bir virüstür. Herkese bulaşmasına rağmen herkes için aynı sonuçlar doğurmaz. Virüsün kişilerin yaşlarına göre farklı etkileri bulunmaktadır.

 

5-Korona virüsü kuluçka süresi ne kadar?


Korona virüsü kuluçka süresi ortalama 5 veya 6 gün olarak tespit edilmiştir.

 

6-Korona virüsü belirtileri nelerdir?


Korona virüsü belirtileri arasında en çok dikkat çekenleri; solunum rahatsızlıkları, şiddetli ateş, kuru öksürük ve kişilerde nefes darlığı sorunudur. Kronik rahatsızlığı olan hastalarda virüsün etkileri çok daha yıkıcı olmaktadır.

 

7-Korona virüsü nasıl tedavi edilir?


Henüz Korona virüsü için geliştirilebilmiş bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak birçok ülke tarafından virüsün tedavisi ile ilgili çalışmalar yürütülmektedir.

 

8-Korona virüsü aşısı bulundu mu?


Birçok ülke tarafından korona virüsü aşısı üzerinde çalışmalar yapılmakta ancak henüz tam olarak işlevsel olabilecek bir aşı bulunamamıştır.

 

9-Korona virüsü tedavi edilmez ise ne olur?


Korona virüsü etkileri farklı yaştan insanlar üzerinde farklı etkilere sahiptir. 60 yaşın üzerindeki hastalarda tedavi edilmez ise hastalığın sonu ölüm olabilmekte. Çocuklarda ise hastalık grip gibi atlatılmaktadır. Ancak çocuklar taşıyıcı olarak diğer insanlara bulaştırabilmektedir.

 

10- Korona virüsü sırası ile hangi ülkelere sıçradı?


Çin’den yayılmaya başlayan Korona virüsü toplam 26 ülkede görüldü. Çin’den sonra Hong Kong, Tayvan, Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Sri Lanka Kamboçya, Almanya, ABD, Avustralya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Hindistan, Rusya, İspanya, Türkiye ve daha birçok ülkede görülmeye devam etmektedir.

 

11- Korona virüsü bulaşan ülkelerdeki son durum nedir?


Korona virüsü bulaşan ülkelerde virüsün bulaşma hızı gittikçe artmaktadır. Ancak sıkı önlemler alan ülkelerde virüsün yayılma hızı diğer ülkelere göre çok daha yavaş olmakta. Bu nedenle bazı ülkelerde virüs vaka sayısı 5000’leri geçerken bazı ülkelerde ise 100-200 arasında seyir etmektedir.

 

12- Korona virüsü Türkiye vaka sayısı kaçtır?


Korona virüsü Türkiye vaka sayısı her geçen gün değişiklik göstermektedir. Güncel bilgilere göre Türkiye genelinde 670 adet vaka mevcut.

 

13- Ülkemizdeki Korona virüsü ölüm oranı ve sayısı kaçtır?


Ülkemizde Korona virüsü ölüm oranı çok düşük seyretmektedir. Şu ana kadar toplam 9 kayıp yaşanmıştır. Kayıpların tamamı yaşlı insanlardan oluşmakta.

 

14- Ülkemizde OHAL ilan edilecek mi?


Şu an açıklanan bilgilere göre bir kriz masasına oturulduğu bilgisi netleşti ancak ülkemiz genelinde henüz OHAL ilan edileceğine dair net bir açıklama yapılmadı.

 

15- Korona virüsü nedeni ile ülkemizde ekonomik kriz çıkar mı?


Ekonomik kriz, kurum ve kuruluşların işlevlerini yapamamaları nedeni ile ortaya çıkan ve ülke vatandaşlarının maddi anlamda büyük sıkıntılara girmesi durumunu ifade eden bir kavramdır. Ülke genelinde ekonomik kriz Korona virüsü nedeni ile henüz gerçekleşmemiştir. Açıklanan verilere göre devlet tarafından verilmesi planlanan destekler ve vergi ertelemelerinin asıl amacı da ekonomik krizin engellenmesidir.

 

16- Korona virüsünden dolayı Türkiye’nin sonu ne olur?


Korona virüsü birçok ülkeyi etkisi altına alan ve hayatı durma noktasına getiren bulaşıcı bir hastalıktır. Korona virüsü nedeni ile Türkiye’de yaşamın aksadığı ve insanların virüsten korunmak için evlerinde kaldığı doğrudur. Ancak virüs nedeni ile Türkiye yaşadığı olumsuzluklar karşısında tedbirli davranmaktadır. Yaşanan olumsuzlukların çözülmesi ve vatandaşların mağdur edilmemesi için planlanan tasarılar mevcuttur. Bu nedenle Türkiye’nin Korona virüsü nedeni ile olumsuz etkilense dahi herhangi bir krize girmeyeceği tahmin edilmektedir.
Kaynak: Editör: Sibel Durmaz
Etiketler: Tam, 16, Madde, de, Korona, Virüsü!, korona virüsü, koronavirüs, corona vir
Yorumlar
Haber Yazılımı