Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
21 Nisan 2020 - Salı 06:40
 
Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Gerekenler
Yapabileceğiniz küçük sermayeli dağayla iç içe olan güzel bir iş modeli tavuk çiftliği
EKONOMİ Haberi
Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Gerekenler

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?
 

Öncelikle mera tavukçuluğu mu yoksa kümes tavukçuluğu mu yapacağımıza karar vermeliyiz.
 
Tavuk çiftliği nasıl kurulur? Tavuk yetiştiriciliğinde iki seçenek söz konusudur; tavukları kümeste beslemek veya tavukları merada yetiştirmek. Tercihiniz bir kümes çiftliği ise kümeslere, binalara ve tavukların bakımı için aletlere ihtiyacınız vardır, tercihiniz merada tavuk yetiştirmek ise sadece küçük bir arsa ve tavukları yırtıcı hayvanlardan koruyacak bir tel örgü vs. lazım olur. Mera tavukçuluğu nun avantajları, kurulum masraflarının ve genel masrafların az olmasıdır. Ayrıca sadece elli tane tavuk veya yüzlerce tavuklada bu işi yapabilirsiniz.

Tavuk çiftliği kurmak sanıldığı kadar zor değildir. Tavuk seçmek ve tavukların bakımı hem kümes için hem de mera için aynıdır. Mera tavukçuluğundaki fark, tavukları bir kümeste tutmak yerine etrafı korunaklı bir mera içinde beslemektir. Yemler ve su taşınabilir olup piliçler hareket halindedir. Tavukları merada yetiştirirken barınağa bir kapı koyarsanız tavuklar istediği zaman içeri girip çıkabilir.
 

Tavukların Rahatlıkla Sığabileceği Bir Kümes Temin Edin
 

Tavuk çiftliğinin en önemli bölümü kümestir ve kümesin büyüklüğü besleyeceğiniz tavuk sayısına göre değişecektir. Kümesin boyutu tavuk başına dört metrekare olacak şekilde ayarlanmalidir. Örneğin, 8 x 8 m ölçülerinde bir tavuk kümesi 16 tavuk için uygundur. Ayrıca kümesin boyutları sizin de içinde rahatça dolaşıp yumurta toplayıp, gübreleri küremenize olanak sağlayacak şekilde olmalıdır bu arada kümes gereğinden fazla büyük olursa tavuklar üşütüp hasta olabilir.

Kümeslerin çoğu tahtadan inşa edilir; tahta çatı, telden pencereler ve telden bir kapısı kullanılır. Pencere veya kafesler önemlidir çünkü kışın içeri güneş ışığı girmeli yazın da havalandırma sağlanmalı. Malzeme satın alıp kendi kümesinizi de yapabilirsiniz.

Kümes inşa etmek zaman kaybı diyorsanız, satın alabilir ve uygun fiyatlı olması açısından çadır da kurabilirsiniz.
 

Geniş Tünek Ve Yumurtlama Yerleri Olmalı
 

Kümeste tavuk başına 15- 30 santimlik bir tüneğiniz olmalı. İsterseniz tüneği bir tahta pano veya 4 cm çapında tahta çivi kullanarak yapabilirsiniz. Tünek zeminden 7 cm yukarıda olmalı ve tavuklar için kümeste yaklaşık 33 cm’lik yumurtlama kabı (folluk) bulunmalı. 4-5 tavuk için 1 folluk yeterli gelir.
 
 

Tavuk Çiftliği İçin Ne Gerekir

 
Tavuk çiftliği yapmak için gereken becerileri ve yetenekleri anlayın. Çiftçilik, uzun saatler süresince çalışılması gereken zor bir iştir. Yeni başlayan bir çiftçi olarak yapılması gerekenlere tam olarak hazır olun.
 
Bir çiftçi olarak haftasonları dahil olmak üzere sabahın çok erken saatleri ile gece yarısını da kapsayan uzun saatler boyunca çalışmalısınız. Ayrıca yemlemek, temizlik, gübre küremek ve tavukların bakımını yapmak gibi bedensel güç isteyen işlere de hazırlıklı olmalısınız.
 
Kazancınızın mevsimlik değişim gösterecektir. Kazancınız tavukların yumurtlamasına, ve satacağınız tavuk ve yumurtaları ne kadar iyi pazarlayabileceğinizle orantılı olarak değişecektir. Çiftliği kurduğunuz ilk yıl, kazancınız en az seviyelerde olabilir ve kayda değer bir kar sağlamanız bir, iki yıl sürebilir.
 

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Bir Plan Hazırlayın

Çiftlik giderleri: Bu madde teknik giderleri, yem masraflarını, tavuk kümeslerinin masrafını ve tavukların giderlerini kapsamalı ve çiflik için sigorta primlerini ve işçi çalıştıracaksanız bu giderleri de hesaplamalısınız.
 

Salma Tavukçuluk Hibe 

Çiflikten sağlanacak gelirler: Bu kategoride kar hedefleri ve aylık tutturmanız gereken belirli bir kar oranı olmalı. Finans sağlama: Çiftliği işler hale getirmek için bir finans kaynağına yada sermayeye ihtiyacınız var. Bunun için tanıdıklardan borç almak gibi geleneksel bir yolunuz yoksa devlet kredi ve hibe fonlarına da başvurabilirsiniz. 
 

Afet Planı

Her çiftçinin bildiği gibi, kötü geçen bir mevsim ya da hava şartları kazancınızı kötü yönde sekteye uğratabilir. Bu durumda ayakta kalmak için başvuracağınız bir acil durum planınız olmalı.
 

Finans Kaynağı Bulun

Devlet, Kosgeb gibi programlar ile yeni çiftçilere hibe ve faizsiz kredi sunuyor. Çiftliğinizde yapacağınız masrafların yarısından fazlasını Kosgeb’ten sağlayabilirsiniz. Bu krediler 10 yıl ve daha az tecrübesi olan 35 yaş ve altındaki çiftçiler için. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri de öğrenci olan genç çiftçilere 7500 tl’ye varan krediler sunuyor.
 
Genel bilgi niteliğinde olsada bu tür kredilere ait tüm bilgiler için internette bir araştırma yapın. Bunların dışında devletin bu işe yeni başlayan çiftçileri teşvik etmek amacıyla sağladığı vergi muafiyetleri veya indirimleri olup olmadığını sürekli kontrol edin ve araştırın. Ayrıca işletmenizi kurmak için tarım ve hayvancılığı destekleme kurumlarından konuyla ilgili kredi alıp alamayacağınızı da araştırın.
 

Tavuk Çiftliği Ekipmanları Nelerdir?

Son olarak, tüm tavukların beslenmesi için yeterince büyük yemlikler ve tavukların içine düşmeyeceği sekilde sığ bir suluk koyun. Kümesin yanındaki açık bir alanı çitle kapatın. Tavuklarınız gün boyunca açık havada rahatça gezip toz banyosu yapıp tüylerini kabartabileceği bir alana ihtiyac duyar hem de kedi, köpek gibi evcil hayvanlar ve yırtıcıların saldırısına uğramazlar.
 
Bahçe çitlerini kümese mümkün olduğunca yakın tutun. Tavuklar hem kümeste hem de açık alanda çok vakit geçireceği için, birbirine yakın olması gerekir.
 
Kümes telini panel çit kullanarak güçlendirin bu şekilde yırtıcılar içeri giremez hem de çitlerin zemininden yılan, sansar, gelincik gibi küçük hayvanlar giremez.
 

Tavuklarınızı Çoğaltmak İçin Kuluçka Makinası Şart

Kuluçka makinesi ile civcivlerinize iyi bakabilir ve onları sıcak tutabilirsiniz. Kuluçka küvözleri pahalı olabilir ve oldukça fazla alan kaplar. Yapı malzemeleri ve çiftlik malzemeleri satan mağazalardan kuluçka küvözü satın alabilir yada internetten ikinci el alabilirsiniz.
 

Yumurta Yıkama Ve Yumurtlama Ekipmanları Alın

Ticari olarak tavuk yumurtası satabilmek için yumurtaları temizleyen yumurta yıkama ekipmanlarına ihtiyac duyacaksınız ve de yumurtaların boyutunu ölçmek için bir tartı ile yumurtaları sınıflandırmak için yüksek şiddetli yumurta aydınlatıcı lamba temin etmelisiniz.
 
Ayrıca yumurta paketleme ve etiketlemeye de yatırım yapabilir böylece tamamen doğal üretim yaptığınıza dair bilgilendirme yaparsanız iyi bir reklam yapmış ve çok daha fazla müşterinin ilgisini çekmiş olursunuz.
 
Tavuk Seçimi Ve Satın Alma

Et tavuğu yetiştirecekseniz ırk seçimine dikkat edin. 

Eğer tavuklarınızın çabuk et tutmasını istiyorsanız Saso cinsi tavuk tercih edebilirsiniz. Bu ırk hızlı büyür ve daha aktiftir. Bu tavuklar 12 hafta içinde büyür.
 
1000 adet tavuk kaç yumurta verir?
Yumurtlayan ırkların çoğunun gövdesi et tavuklarına göre daha küçüktür, yumurtalarıda kahverengi ve beyaz olarak ikiye ayrılır. Renklerinin farklı olması dışında beyaz yumurtalar ve kahverengi yumurtalar arasında fark yoktur. Beyaz Leghorn, Black star, ve Red star ırkları yılda 320 - 340 adet yumurta verir.
1000 adet tavuk kaç yumurta verir?   1000x340= 340,000 yumurta
 
Hem et hem yumurta tavukçuluğu için çift amaçlı tavuk cinsi
Eğer çift amaçlı ırkları tercih edecekseniz sürünüze horoz da almalısınız. 8-12 Tavuk başına bir horoz yeterlidir.
 
Çift amaçlı cinslerin çoğundan yumurta alabilmeniz için 3-4 hafta lazım ve kuluçkaya yatarlar. Yani bu türlerin tavukları yumurtaların üstünde oturarak kuluçkaya yatarlar bundan dolayı sürüye yeni civcivler satın almanız ya da kuluçka işini sizin halletmeniz gerekir.
 
Eğer yumurta veya et almak için aceleniz yoksa genç civcivler alın. Bir besiciden farklı gelişim dönemlerinde tavuklar satın alabilirsiniz: civciv, yumurtlamaya hazır piliç veya yumurtlayan tavuk. Büyütmesi ve beslemesi en çok vakit alanlar civcivlerdir. Yumurta verebilmesi için 6 ay kadar beklemeniz gerekir ama oldukça ucuzdur. Tanesini 3-5 tl ye alabilirsiniz.
 
Yumurtlayan tavuğu satın almak pek kolay değildir çünkü çiftçiler onları kullanır ancak yaşlı bir tavuğu satıp yerine yenisini alacakları zaman satışa çıkarırlar.
 
Satın alacağınız tavukların kendine özel davranışları (huyu, suyu) ile ilgili satıcıdan bilgi alın. Tavuk alırken, seçilen tavukların uysal mı yoksa diger tavuklara karşı saldırgan mı olduğuna dikkat edin ve sınırlandırılmış bir alan içerisinde sorun yaşayıp yaşamayacağına dair besiciden bilgi edinin. Besici size uygun bir ırk tavsiye etmelidir.
 
Ayrıca aldığınız tavukların tünemeyi sevdiği yüksekliği, et verecek veya yumurtlayacak erişkinliğe ne kadar zamanda ulaşacağını sorun. 
 
Ambalajsız, Markasız Yem Satın Alın
Yem masraflarını düşürmek için tavukları merada otlamaya bırakmayın çünkü bir kümes dolusu karnı aç tavukla baş edemezsiniz. Bunun yerine tek seferde iki aylık açık yem alın. Böylece hem tasarruf edip hem de tavuklarınızı doyurursunuz.
 
Civcivlere Başlangıç Yemi
Küçük ölçekli tavukçuluğa başlayan çiftçilerin çoğu işe yeni doğmuş civciv sürüsüyle başlar. Bu yüzden sağlıklı gelişebilmeleri için civcivlere yeterli miktar ve kalitede besin gerekir. Tavukçuluk malzemeleri satan marketlerde civcivlere uygun başlangıç yemi alabilirsiniz. Başlangıç yemleri genel olarak püre ya da ufalanmış şekildedir ve içinde 18-24 oranında protein bulunur.
 
Tavukları ilk iki gün yalnızca günde bir kere başlangıç yemi ile yemleyin. Üçüncü gün yemlerine civciv çakılı katın. Bu onların yediği yemi daha kolay sindirmesine yarar. Civcivler büyüyene kadar yemlerine çakıl katabilirsiniz, büyüyüp yumurtlamaya başlayınca çakıl yerine istiridye kabuğu verin. Tüm civciv ırkları, kümesteki ilk üç haftada yaklaşık 1.4 kilo başlangıç yemi tüketir.
 
Kuluçka Lambası İle Kümesi Sıcak Tutun.
Civcivlerin sağlıklı büyümesi için kümeste sürekli kırmızı kuluçka lambası yanmalıdır, civcivlerin bulunduğu alan soğuk veya özensiz olamaz. Kümes sıcaklığı ortalama 33 derece civarında olmalı ve civcivler tüy dökmeye başlayınca, altı haftalık olana kadar her hafta kümesin ısısını beşer derece indirebilirsiniz.
 
Civcivler yemeve suya yakın olmalı. Yere talaş ve birkaç kat gazete koyarak bunu sağlayabilirsiniz. Civciv yemini gazetenin üzerine serperseniz yeme kolayca ulaşırlar. Yemliğin dolu olup olmadığını sıkça kontrol edin.
 
Gagalamanın Önüne Geçmek İçin Kümeste Yeterli Alan Sağlayın.
Tavuklar ve civcivlerin birbirini gagalayarak öldürme ve yamyamlık huyları vardır. Herkese yetecek kadar geniş alan sağlarsanız bu sorun ortadan kalkar.
 
 
Sürüdeki tavukların yaşlarını karıştırın ve civcivler tüy dökmeye başlayıp altı haftalık olunca onlara büyütme yemi verin.
 
 
Eğer hızlı büyüyen bir ırk yetiştiriyorsanız, altı – dokuz hafta süreyle içeriğinde 18-24 protein içeren bir büyütme yemi tercih edin. Hızlı büyüyen cins tavuklar üç haftalık olduktan sonra altı-dokuz haftaya kadar 9 kilo kadar yem tüketirler. 
 
 
Eğer Heritage veya Ranger ırkı tavuk besliyorsanız gelişimleri için 18-21 protein içeren büyütme yemi kullanmalısınız. Ragner ırkı üç haftalık olduktan sonra kesilecek zamana gelene dek yani 11-12 haftaya kadar 11 kilo yemlenebilir. Yumurtlayan cinslerin, beş aylık olup yumurtlamaya başlayana kadar 17-20 protein içeren büyütme yemi tüketir. Yumurtlamaya başlayınca, protein içeriği 15-17 olan istiridye kabuklu bir büyütme yemine geçin, böylelikle yumurtalarının kabukları sağlam olur.
 
Hedeflediğiniz kitleyi düşünün.
 
İnternet reklamı verin.
 
Ürünlerinizi yerel pazarda satın.
 
Tavuk seçiminizi ürünlerin satışlarına göre düzenleyin.
 
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı