Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
23 Nisan 2020 - Perşembe 10:26
 
Teravih Namazı Nasıl Kılınır ?
Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı farz mıdır? Teravih namazı kaçar rekat kılınır? Ve daha fazlası makalemizde.
EĞİTİM Haberi
Teravih Namazı Nasıl Kılınır ?

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR? NASIL KILDIRILIR?
 


Yapılması gereken önce yatsı namazının sünneti kılınması, ardından da cemaatle yatsı namazının farzı kılınır. Farzın ardından yatsı namazının son 2 rekat sünneti kılınmaktadır. Bundan sonra müezzin teravih namazına başlamadan önce teravih için nidada bulunur.

Sonrasın da ise, imam ile birlikte teravih namazına niyet edilerek namaza başlanır.

Türk Diyanet İşleri Başkanlığı teravih'in 2'şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmiş ve uygun görmüşse de 4'er rekat olarak da kılınmaktadır.

 

Teravih Namazının ilk rekatı
 


Namaza niyet ettikten sonra Allahu Ekber diyerek tekbir alınır ve eller bağlanır. Sonra sırasıyla imam ve cemaat Sübhaneke duası'nı okumalıdır. Arkasından sadece imam Euzü besmele çeker ve Fatiha suresi'ni okur ve yine arkasından "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okumalıdır. Rüku ve secde yapılır.
 


Teravih Namazının ikinci rekatı
 


2.rekata kalkınca İmam "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okur ve sırasıyla rüku ile secde yapılır ardından tahiyyata oturulmalıdır. Diyanetin dediği gibi İki rekat şeklinde kılınacaksa imam ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik dualarıyla Rabbena duaları" okur ve selam verilerek bitirilir. Yok 4'er rekat kılınacaksa ilk tahiyyata oturulduğunda imam ve cemaat "Tahiyyat duası ve Salli, Barik duaları"nı okur ve üçüncü rekata devam edilir.
 


Teravih Namazının üçüncü rekatı
 


İmam ve cemaat "Sübhaneke" okur ardından sadece imam hatip "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okur, bu rekattada rüku secdenin ardından dördüncü rekata kalkılır.
 


Teravih Namazı dördüncü rekatı
 


Sadece imam Besmele çeker, Fatiha ve zammı sureyi okur, sırası ile rüku secde yapılır ve ardından oturulur. Bu oturuşta imam ile cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"nı okuyarak sağ tarafına ve sol tarafına selam verir ve Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda sıralama 2'şer yada 4'er şekilde devam eder. Teravih namazından sonra vitir namazıda cematle kılınır.
 


TERAVİH NAMAZI FARZ MIDIR SÜNNET MİDİR?
 


Ramazan aylarında kılınan Teravih namazı farz değildir, sünettir. Peygamberimiz Hazreti Muhammed asm teravih namazını farz olmaması için cemaatten ayrı olarak kılmıştır. 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Teravih Namazı Nasıl Kılınır ?
Teravih Namazı Nasıl Kılınır ?
Yorumlar
Haber Yazılımı