Haber Detayı
03 Mart 2020 - Salı 09:52 Bu haber 801070 kez okundu
 
TETANOS NEDİR, NASIL BULAŞIR?
Tetanos yada kazıklı humma, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden kaynaklanan ve çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmaya sebep olan toksik ve ölümcül bir enfeksiyondur Tetanos.
SAĞLIK Haberi
TETANOS NEDİR, NASIL BULAŞIR?

TETANOS NEDİR, NASIL BULAŞIR?

 

Son dakika haberler, Tetanos yada kazıklı hummaanaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden kaynaklanan ve çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmaya sebep olan toksik ve ölümcül bir enfeksiyondur Tetanos. Gündemin nabzı, Clostridium tetani bakterisi, toprakta spor şeklinde bulunur. Anaerob bir yara içine girerse germinasyon oluşturur. Basilin klasik görünümü davul tokmağını andırır. Terminal sporu, basile tipik "davul tokmağı" görünümü verir.

 

KULUÇKA DÖNEMİ 2 İLA 12 GÜN

 

Toprakta yaşayan Clostridium tetani sporları, derideki bir yara, çizik vasıtasıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, giriş noktasında üreyen basilin çıkardığı toksinlerin organizmanın her yerine dağılması neticesinde 2 ila 12 gün süren kuluçka döneminden sonra önce çene kaslarında görülen ağrılı kas kasılmaları (çene kilitlenmesi) oluşup bütün vücuda dağılır. Tedavi edilmezse çok ağrılı kasılma nöbetleriyle sürer ve ölümle neticelenir.

 

TEDAVİSİ

 

Kasılmaları ve nöbetleri engellemek için yüksek dozda uyuşturucu verilip, hasta tedavi komasına sokulur ve solunumu yeniden canladırılır. Koruyucu önlemler alınıp, kısa süre içinde insan kökenli tetanos anti serumu verilir. Bebeklik döneminde veye 15 yaşlarında da uzun süreli koruyucu önlem olarak tetanos aşısı yapılmalıdır.

 

TETANOSDAN KORUNMA

 

-Paslı yüzeylerle temastan kaçınmak.

-Yaraların antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi.

-Kapalı ortam oluşturabilecek yaraların oksijenli su ile temizlenmesi.

-Tetanos aşısı olmak.

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: TETANOS, NEDİR,, NASIL, BULAŞIR?, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TETANOS NEDİR, NASIL BULAŞIR?
Yorumlar
Haber Yazılımı