Haber Detayı
25 Ocak 2022 - Salı 13:46
 
Trabzon'da Gezilecek Yerler
Trabzon'da Nerelere Gidilir?
GEZİ REHBERİ Haberi
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

 


Gündem son dakika internet haberleri Gezi rehberi. Trabzon nerede kalınır? Trabzon nereler gezilir? Trabzon nerelere gidilir? Sümela manastırı. Sümela manastırı nerede? Sümela manastırı tarihi. Sümela manastırı hikayesi.
 

Trabzon'da Nerelere Gidilir?

 
Trabzon Kalesi: Denize karşı inşa edilen kale, Fatih Sultan Mehmet Hanın Trabzonu fethetmesinden sonra denizden gelebilecek saldırılara karşı koymak amacıyla yaptırılmıştır.

Boztepe: Boztepe’ye çıkarak, şehri seyre dalın.

Ayasofya Müzesi: Fatih Sultan Mehmed'in 1461 yılında Trabzon'u fethinden sonra da kilise olarak kullanılan yapı, 1584 yılında sultanın emriyle camiye dönüştürülmüştür.

Sümela Manastırı: Sümela manastırı Trabzon ilinin Maçka ilçesinde Altındere vadisi sınırları içindeki Meryem Ana Deresi'nin batı yamaçlarında yer alan, Kara tepesinin üzerinde ve deniz seviyesinden 1.150 metre ve vadiden 300 metre yüksekliktedir. Sümela manastırı'nın MS 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği sanılmaktadır.

Sümela Manastırı Hikayesi

 
Karadeniz Rumları arasında anlatılan bir efsaneye göre; Barnabas ile Sophronios adlı iki keşiş aynı rüyayı görmüşler. Rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem'in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela'nın yerini görmüşler. Böylece birbirinden habersiz olarak deniz yoluyla Trabzon'a gitmişler ve orada karşılaşıp gördükleri rüyaları birbirlerine anlatmışlar ve sonra da kilisenin temelini atmışlar.
 

Vazelon Manastırı: Trabzon’daki manastırlar arasında en eski yapı olan Vazelon Manastırı, ilginizi cezbedecek.

Uzungöl: Uzun göl güzelliği ile sizi büyüleyecek. Orada yaşamak isteyeceksiniz.

Gülbahar Hatun Camii: Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun tarafından yaptırılmıştır.

Bedesten: Trabzon'un kapalıçarşısı Bedesten...

Santa Maria Kilisesi: Sultan Abdülmecit’in emriyle Trabzon’a gelen yabancılar için 1869-1874 yılları arasında yapılmıştır.
Halen yabancılar için dini bir merkez konumundadır.

Hamsiköy: Hamsiköy Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı bir mahalledir. Hamsiköy sütlacı'nı yemeyide sakın unutmayın!

Akçaabat: Trabzon ilinin ilçesi olan Akçaabat, köftesiyle ve horonuyla meşhurdur.

Çal Mağarası: Dünyanın en uzun 2’nci mağarası olan Çal mağarası sarkıtları, dikitleri, deresi, şelaleleri ve göletleri ile Trabzon'un gezilecek yerlerinden.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paranın Kullanılmadığı Yer
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Gezi rehberi, Trabzon nerede kalınır, Trabzon nereler gezilir, Sümela manastırı, Sümela manastırı hikayesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı