Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 12:58
 
Trump: İhaneti Bitirdim
ABD - Küba Gerginliği!
DÜNYA Haberi
Trump: İhaneti Bitirdim

Trump: İhaneti Bitirdim
 

Gündemin nabzı. ABD, Küba gerginliği. ABD Başkanı Donald Trump, getirecekleri yaptırımlarla, ABD vatandaşlarının, Küba hükümetinin sahip olduğu yerlerde kalmasının yasaklanacağını ve Küba üretimi alkol ve tütün ürünlerinin ithalatına da kısıtlama getireceklerini açıkladı.


Gündemin nabzı, başarısızlık ile sonuçlanan ve ABD'nin desteklediği Kübalı muhaliflerin Domuzlar Körfezi çıkarmasında bulunan askerler için Donald Trump Beyaz Sarayla etkinlik düzenledi.


Amerika ve Kübanın arasındaki bütünlüğü ve dayanışmayı tekrar teyit ettiklerini belirten Trump, "Obama-Biden yönetimi, Castro diktatörlüğü ile zayıf, acınası ve tek taraflı bir anlaşma yaparak, Küba halkına ihanet etti ve komünist rejimi zenginleştirdi. Ben Obama-Biden yönetiminin Castro rejimi ile yaptığı ihaneti bitirdim." Diye ifade etti.
 

ABD Sosyalist Bir Ülke Olmayacak

 
Donald Trump Saraydaki etkinliğe gelen gazilerin, radikal çeteler ve şiddet yanlısı koministlerin, sosyalizmin bir devleti nasıl yok ettiğinden bahsederek, "Demokrat Parti şimdi, sosyalist çeteleri Amerika'nın üzerine salıyor. Bugün, ABD 'nin asla bir sosyalist ülke olmayacağını ilan ediyoruz." ifadelerine yer verdi.


Basınında kullabıldığından bahseden Trump, "Basın, sosyalizm ve komünizm adına aptal gibi kullanılıyor." eleştirisinde bulundu.


Trump Saray etkinliğinde, Küba yönetimine ilişkin yeni yaptırım kararı aldıklarını belirtti


Hazine Bakanlığının, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarını Küba hükümetine bağlı yerlerde kalmasını/konaklamasını da yasaklayacağını belirten Trump, "Ayrıca, Küba üretimi alkol ve tütün ürünlerinin ithalatını da kısıtlıyoruz. Bu adımlar sayesinde, ABD'nin dolarlarının Küba rejimini fonlamamasını ve doğrudan Küba halkına gitmesini sağlayacağız." Açıklamasında bulundu.


ABD Dışişleri ve Hazine Bakanlığından yaptırım açıklaması

Küba'daki bulunan yönetime ait belirli mülkiyetlerde kalınmasının yasaklandığı,

Küba üretilen tütün ve alkol ürünlerinin ithalatının yasaklandığı,

Küba'da profesyonel toplantı düzenlemek, konferans düzenlenmek ve bunlara katılımak da yasaklandı,

Yine küba'daki belirli çalıştay, yarış ve sergilere katılımanın sınırlandırılacağı bildirildi.


Trump'tan yine gaf!


Donald Trump: "Ben bu aptalı dinleseydim, şu anda 5. dünya savaşında olurduk."
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı