Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 09:19 Bu haber 359 kez okundu
 
Trump tüm suçlamalardan temize çıktı
Azil soruşturması bitti Amerika Senatosu, Başkan Trump'ı suçsuz buldu.
DÜNYA Haberi
Trump tüm suçlamalardan temize çıktı

Azil soruşturması bitti Amerika Senatosu, Başkan Trump'ı suçsuz buldu.

 

DONALD TRUMP, TÜM SUÇLAMALARDAN TEMİZE ÇIKTI

 

Son dakika, haberler, gündemin nabzı. Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda geçen sene 18 Aralık'ta oylama yapılmıştı. Trump'a yönelik yapılan bu suçlamalar arasında 'görevini kötüye kullanmak' ve 'Kongre'nin işleyişini engellemek' vardı. Bu suçlamalar Başkan hakkında Senato'da azil soruşturması oylamasının önünü açmıştı.'Görevini kötüye kullanmak' suçlaması için yapılan ilk oylamada 48 senatör Trump'ın 'suçlu olduğu', 52 senatör 'suçlu olmadığı' yönünde oy kullandı .'Kongre'nin işleyişini engellemek' başlıklı azil maddesi için yapılan ikinci oylamada ise 47 senatör Trump'ın 'suçlu olduğu', 53 senatör ise 'suçlu olmadığı' yönünde oy kullandı.

 

Trump, böylece aklanmış oldu.

 

ABD tarihinde daha önce de Andrew Johnson ve Bill Clinton Senato'da aklanmıştı. Oylamada tüm Demokratlar Trump için 'suçlu olduğu' yönünde oy kullandı. Ayrıca Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney 'görevin kötüye kullanılması' suçlaması için yapılan oylamada 'suçlu olduğu', 'Kongre'nin işleyişini engelleme' suçlaması için ise 'suçlu olmadığı' yönünde oy verdi.

 

Süreç Nasıl Başlamıştı?

 

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019'da 'ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiği' ve 'Başkanlık yeminine ihanet ettiği' gerekçesiyle Trump'a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı. Pelosi, 25 Temmuz'da Trump'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD'nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti. Beyaz Saray ise 25 Eylül'de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlayıp, Ukrayna'ya yardımlar ile görüşme arasında ilişki yok demişti. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde 13-21 Kasım'da kamuya açık oturumlar yapılmış, Dışişleri, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Pentagon'dan 12 yetkili kişi bu süreçte ifade vermişti. Sonrasında İstihbarat Komitesi, hazırladığı 300 sayfalık raporu 3 Aralık'ta Adalet Komitesine sunup, Adalet Komitesi de yaptığı iki oturumun ardından 13 Aralık'ta azil maddelerini onaylayıp dosyayı Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna göndermişti. Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık'ta yapılan oylamada Trump'a yönelik 'görevini kötüye kullanmak' ve 'Kongre'nin işleyişini engellemek' suçlamaları kabul edilmişti.

 

Graham Azil Süreci Hakkında Ne Söylemişti. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Trump, azil, abd, Amerika, Trump'a azil davası nasıl sonuçlandı, haberler, g
Yorumlar
Haber Yazılımı