Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 16:46 Bu haber 464 kez okundu
 
TÜED emeklilerden 36 tl kesinti yaptı mı?
TÜED Türkiye emekliler derneği için sosyal medyada şok edici iddalar yayımlandi.
GÜNDEM Haberi
TÜED emeklilerden 36 tl kesinti yaptı mı?

Gündemin nabzı haberler, Yıllık 36 kesinti yapıldığı söylenen Türkiye Emekliler Derneği'nin bunu üyeleri olmayan emeklilerden yaptığı iddiaları ortalığı karıştırdı. Bu bilginin doğruluğunu kontrol etmek için e-Devlet'e akın eden emekliler, sosyal medya ve şikayet sitelerinde, üyesi olmadıkları bir dernek adına maaşlarından belirli miktarda kesinti yapıldığını savundu. Dernek ise, kişilerin kendi rızası olmadan hiç kimsenin üye yapılmadığını vurguladı.

Sgk iddaları red etti

Milliyet gazetesinden Cihat Aslan'ın yaptığı habere göre SGK da yıllık aydat kesinti iddialarını reddederek, 'Bir emeklimizin bu derneğe aidat aktarmasına dair bir muvafakati yoksa, kesinlikle hesaplarımızdan bir kuruş çıkmaz' diye ifade etti.

ÜYELER SAHTE İMZAYLAMI KAYDEDİLDİ?


Türkiye emekliler derneği TÜED en çok emekli üyesine sahip bir dernek. 1950'de kurulan derneğin yaklaşık 930 bin üyesi bulunmakta ve her yıl üyelerinden belirli bir miktar aydat kesintisi yapmakta. 2020 yılında da üyelerinin maaşlarından 36 TL aidat kesilen TÜED ile ilgili son zamanlarda sosyal medya ve WhatsApp gruplarına gönderilen bir mesaj ortalığı karıştırdı. Sosyal medyada bir paylaşımda annesinin üyesi olmadığı halde TÜED adına Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (sgk) 36 TL'lik bir kesinti yapıldığını söyleyen kişi, 'Annem böyle bir derneğin adını bile duymadığını söyledi. Annem adına sahte imzayla dernek üyeliği 1996 yılında başlatılmış ve biz o gün bugündür adını bile duymadığımız bu derneğe boşuna para ödemişiz' diye şok bir idda'da bulundu. Bu mesajı okuyan 100 binlerce emekli, TÜED'e üye olup olmadıklarını ve maaşlarından kesinti olup kontrol etmek için e-Devlet'e akın etti.

'YENİ ÖĞRENDİK'

Bilindik şikayet sitelerinden de üyesi olmadıkları halde emekli aylıklarından ilgili derneğin adına aidat kesildiğini iddia eden vatandaşlar, mağduriyetlerini dile getirdi. Annesinin maaşından yapılan kesintiyi yeni öğrendiklerini belirten Yusuf Çiftçi, '1993 yılında emekli olan annemin ömrü boyunca üye olduğu hiçbir dernek yok. O dönem emekli olanlara imzalatılan bazı evrakların arasında bunu da imzalatmışlar diye düşünüyoruz' dedi.

 

SGK DA YALANLADI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, böyle bir kesintinin olmadığını, bu durumun WhatsApp gruplarında profesyonelce hazırlanmış karalama operasyonu olduğunu belirtti. Herhangi bir emeklinin konubahis derneğe aidat aktarmasına ilişkin bir muvafakatı yok ise kesinlikle sgk hesaplarından bir kuruş çıkamaz. Aile Bakanlığı da aynı ve benzeri konular için emekli maaşlarından ancak bir muvafakat ile para kesilebileceğini belirtti.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: TÜED, emeklilerden, 36, tl, kesinti, yaptı, mı?, tüed üye olmayan emkliden
Yorumlar
Haber Yazılımı