Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 15:19
 
Tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?
SAĞLIK Haberi
Tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavi yöntemleri nelerdir?
Tükenmişlik sendromu

Günümüz toplumunun bilinen stresli yaşamın da etkisiyle, görülme sıklığı giderek artan tükenmişlik sendromu, kesinlikle önemsenmesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken psikolojik hastalıklar arasına girmiştir. Hemen her yoğun ve stresli iş yaşantısı olan bireylerde görülen -tükenmişlik sendromunda, enerji düşüklüğü, bireyin kendini yorgun, başarısızlık hissi ya da bitkin hissetmesi gibi birtakım problemler oluşmaktadır. Belirttiğimiz bu hastalığın şiddeti bu sorunların şiddeti ile paralel olarak ilerlemeye devam etmektedir. Hastalığın bilinen bulguları arasında ani bir şekilde gelişme yoktur, yavaş yavaş ve kendini belli etmeden sinsi bir şekilde ilerleyerek belirti vermeye başlar. Bu sebeple hastalar ve hasta yakınları genel anlamda hastalık kendinirahatsız edici şekilde belli etmeden durumu önemsemez ve tedavi olmaya yanaşmazlar. Sendromun ilerlemesi ile hastalık, hasta kişiler için içinden çıkılmaz ve dayanılmaz bir hal alabilir, bazı hastaların işini kaybetmesine ve sosyal çevrelerinde sorunlar yaşamasına yol açabilir. Hal böyle olunca hastalık fark edildiği zaman vakit kaybetmeden mutlaka tedavi sürecine girilmelidir.

 Tükenmişlik sendromu nedir?

Bu psikolojik hastalık Tükenmişlik sendromu adı verilen ve hastalık olarak kabul edilen, 1974 yılında ilk olarak Herbert Freudenberger tarafından, güç ve enerji düzeyinin azalması, yıpranmışlık, başarısızlık, tatmin edilmez isteklerin oluşması sonrasında kişinin ruhsal dünyasında oluşan tükenmişlik durumu olarak tanımlara geçmiştir.Tükenmişlik sendromu tanısı nasıl konulur?Hastalık ile ilgili belirli tanı ve testler geliştirilmis ve bunlardan bir tanesi olan Maslach ölçeğini de Christina Maslach geliştirilmiş ve hastalık "İş yaşantısı gereği yoğun duygusal taleplere maruz kalan ve devamlı olarak insanlarla yüz yüze olan bireylerde görülen fiziksel bitkinlik, uzun süren yorgunluk, çaresizlik ve umutsuzluk duygularının, yapılan işe, hayata ve diğer insanlara karşı olumsuz tutumlarla yansıması ile oluşan bir sendrom" olarak tanımlanmıştır. Aynı zamanda Tükenmişlik sendromu, DSÖ yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından da Uluslararası Hastalık Sınıflandırması listesine eklenmiştir. Günümüzde sık sık rastlanan bir bireyin kaldırabileceği iş yoğunluğunun üzerinde bir tempo kişiye yüklenerek çalıştırılan / çalışan kişiler ve aşırı stres altındaki kişilerde daha çok görülen tükenmişlik sendromunda, kişinin kendini bu ağır koşullar altında dahafazla çalışmaya zorlaması neticesinde belirli bir evreden sonrasında işler ruh hali artık aşağı yönlü olur ve çöküş başlar akabinde ise, hastalık kendisini belli etmeye başlamaktadır. Günümüz toplumunda hastalıkla ilgili farkındalık artış göstermiştir.
 


Tükenmişlik sendromu belirtileri nelerdir?

Tükenmişlik sendromu

Sinsi bir hastalık olmakla ilişkili olarak tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerin çoğunluğu muayene olmak için hastanelere gitme gereği duymazlar. Dünya geneline bakıldığında çok sayıda kişi zorlu bir hayat mücadelesi içerisinde olduğu için bu duygular hayatın normal bir seyiri ve kaçınılmaz bir durumu olarak algılanabilmektedir. Bu durum da hastalığın teşhisini zorlaştıran etkenler arasında yer almaktadır. Eğer Hastalık tedavi edilmez ise ve içinde bulunulan mevcut yaşam koşulları ile stres devam eder ise, hastalığın şiddeti artacaktır ve daha belirgin semptomlar ortaya çıkmaya başlayacaktır. En yaygın olan belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

Basit işleri bitirememek

Duygusal olarak tükenmişlik

Kişiyi esir almışcasına olumsuz düşünmek

Fiziksel tükenmişlik hissi,

Umutsuzluk,

Karamsar ruh hali,

Kendini değersiz görmek,

İşten soğuma,

Mesleki özgüvende azalma

Sürekli unutkanlık ve dalgın olmak

Devamlı bitkinlik ve yorgunluk hissi

Dağınık dikkat

Uyku sorunları

Sindirim sistemi bozuklukları (kabız ishal)

Kalp çarpıntısı (aritmi) ve solunum güçlüğü

Vücudun belirli bölgelerinde ağrılar (Baş, sırt ve bacaklar)


Yukarıda belirtilen belirtilerin haricinde tükenmişlik sendromu'nun daha pek çok kişiye özgü bulgusu ile karşılaşmaktadır. Bundan dolayı belirtilerin bir kaçını kendinde gören kişilerin hemen bir Tükenmişlik sendromu testinden geçmesi gerekmektedir.


Tükenmişlik sendromu nedir?
Tükenmişlik sendromu belirtileri nelerdir?
Tükenmişlik sendromu nedenleri nelerdir?
Tükenmişlik sendromu tanısı nasıl konulur?
Tükenmişlik sendromu tedavi yöntemleri nelerdir?

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı