Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 19:56 Bu haber 269 kez okundu
 
Türk askerini yok edeceğiz
Trablus sahillerinde Türk askerlerinin sonu gelecek" diye tehtitler savurdu.
DÜNYA Haberi
Türk askerini yok edeceğiz

Son dakika haberler, Darbeci Hafter ordu komutasındaki Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Türkiye'nin olası askeri müdahalesi ve Zuveytine'de bulunan ve kapatılam petrol kuyusuna ilişkin açıklamada bulundu. Sky News'den aktarılana göre düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada "Öfkeli kitleler petrol sahalarında üretimi durdurdu" ifade eden Mismari, "Genel Komutanlığımız, Libya halkının egemenliği ve arzularından ödün vermeyecek" diye sözlerini tamamladı.

 

 

  • SONU GELECEK DIYE TEHTİT ETTİ

 


Türkiye'nin UMH'ye destek için Libya'ya asker göndermesiyle ilgili kararına konuşmasında tepkisini yenileyen Mismari, "Trablus sahillerinde Türk askerlerinin sonu gelecek" diye tehtitler savurdu. Sözcü, "Petrol limanlarını kapatan Libya halkıdır ve biz onları korumalıyız" dedi.

 

 

  • ATEŞKESİ İSE TÜRKİYE'NİN İHLAL ETTİĞİNİ EKLEDİ

 


Libya Ulusal Ordusu Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Türkiye ateşkesi ihlal ve suistimal etti, deniz ve hava yoluyla ülkeye daha fazla Suriyeli terörist ve silah gönderdi" dedi. Limandaki Zuveytine'de bölgesinde ki petrol tesislerinde ki üretim, protestolar yüzümden durdurulmuştu. Kadafi öldürülmeden önce Libya, 2010 yılında günlük 1.6 milyon varil petrol üretirken, NATO müdahalesi sonrası yaşananlar nedeniyle bu oran giderek düşmüştü.

 

 

  • CİHAT ÇAĞRISI

 


Libya'da darbeci Hafter, Türkiye'de Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin kabul edilmesinin ardından Türkiye'ye karşı seferberlik ve cihat ilan etmişti. Türkiye Libya'da, Hafter güçleriyle savaş halinde bulunan ve ülkenin batısını elinde tutan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni destekliyor.

 

Hafter ateşkesi kabul emişti. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Türk, askerini, yok, edeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı