Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
19 Kasım 2020 - Perşembe 19:15
 
Türk Prensesi Lolan’ın 3800 Yıllık Mumyası Bulundu
Lolan güzeli'nin 3.800 yıllık mumyası Urumçi Müzesi'nde sergileniyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Türk Prensesi Lolan’ın 3800 Yıllık Mumyası Bulundu

Türk Prensesi Lolan’ın 3800 Yıllık Mumyası Bulundu
 

Gündemin nabzı. Son dakika haberleri, Lolan güzeli, (Xiaohe güzeli) Lolan Prensesi'nin 3800 yıllık mumyası Çin’in işgali altındaki Uygur özerk bölgesi olan Doğu Türkistan’da bulundu.

Gündemin nabzı, son dakika haberleri, Asya’nın binlerce yıl öncesine uzanan geçmişine ışık tutacak olan bu mumya, Çin’in politik engellerinden dolayı ABD’de gösterileceği sergiden çıkartılmıştı.

Lolan güzeli, bu mumya 3800 yaşında.  Buna rağmen yarı açık gözleri, uzun kirpikleri ve çok iyi durumda olup omuzlarına düşen uzun saçları ile hala güzelliğini koruyor.

 


DNA Testi İle Yüzde 100 TÜRK OLDUĞU Anlaşıldı

Üzerindeki Türk’lere ait olan kıyafet ve şaman gelenekleri ile gömüldüğünü kanıtlayan şaman ayinlerinde kullanılan araç ve simgelerin mezardan çıkması da çok net bir şekilde bu mumyanın yüzde 100 Türk olduğunu kanıtlamaktadır. 

Birçok arkeolog mumyanın Avrupa kökenli olduğunu söylüyor fakat Pekin yönetimine karşı bağımsızlık mücadelesi veren Uygurlara göre Lolan Güzeli Türk kökenli.

3800 Yaşındaki mumyanın yarı açık gözlerindeki uzun kirpikleri ve omuzlarına düşen uzun saçları çok iyi durumda. İlk insan mumyalama tekniğini ise kusursuz bir şekilde uygulayanlar Altay Türkleri olmuştur.
 

Lolan Güzeli Hangi Müzede?

Lolan güzeli'nin 3.800 yıllık mumyası Urumçi Müzesi'nde sergilenmekte.

Gündemin nabzı, Lolan güzeli, Çin’in Doğu Türkistan eyaletindeki Tarım Havzası’nda bulunan onlarca mumyadan yalnızca biri.

Mumyanın özelliği, bulunduğu bölgede Çinlilerden çok önce yaşamış ve  Kafkasyalı insanlara benzerlik gösterip, giyim kuşam olarakta onlara has kıyafetler giyiyor olması. Bu iki kanıt, Çin’in bulunduğu topraklardaki ilk yerleşimcilerin Çin’liler olmadığı kuramını öne çıkarıyor.

Xiaohe’nun Güzelliği, petrol zengini bölgenin ne zamandan beri Çin’in parçası olduğu sorusunu düşündürüyor. Bu soruları önemli kılan faktör, Pekin hükümetinin Doğu Türkistan (Sincan Uygur Özerk Bölgesi)’deki Türkçe konuşan, yaklaşık otuz milyon Uygur Türklerine uyguladığı zulümler.

Xiaohe’nun Güzeli, (Xiaohe sit alanında bulunduğu için bu isimle de anılmaktadır.)iki bin ile dört bin yıl öncesine ait 150 eşya ile beraber gömülen iki diğer mumyayla birlikte bulundu.

Mumya, ABD’de ilk olarak Mart 2010’da California’daki Bowers Müzesi’nde, sergilenip Mart 2011’de ise Pennsylvania’da “İpek Yolu’nun Sırları” isimli sergide yer bulacaktı ama Çin’in müdahalesi ile sergiden çekildi.

Serginin başındaki isim Çin dili ve edebiyatı uzmanı Victor Mair, AP haber ajansına yorum yapmayı kabul etmedi.
Deliller, o dönem Çinlilerin mumyalarını gömdükten sonra mezarlarına eşya koymak için tekrar açtıklarını, böylece hatalarını görerek mumyalarını koruma yöntemlerini geliştirdiklerini kanıtladı. Dik duran şekilde gömülen mumyalarla beraber gömülen eşyalar ise M.Ö 138 civarında kullanılmaya başlanan İpek Yolu’ndan çok daha önceki zamanlarda Avrupa-Asya arasında ticaretin olduğunu ortaya çıkardı.

Toprakları çorak ve tuzlu olan bölgelerde bulunan ve günümüze ulaşan mumyalar birçok antik Mısır dönemine ait mumyadan daha iyi korundu.

Mumyaların yüz hatlarındaki çizgiler bile belirgin. 2007 senesinde, Çin hükümeti National Geographic Topluluğu’nun yürüttüğü gen araştırmasına izin verdi. Yapılan araştırmaların ardından, mumyaların Avrupa, Mezopotamya, İndus Nehri bölgesi ve henüz anlaşılmayan diğer bölgelerden geldikleri ortaya çıktı. Bazı mumyalar, üzerlerine dokuma kumaş giydirilip gömülmüştü. Bu kumaşlar da İskoçya’nın kuzeyinde yaşayan klanların ölülerini gömerken giydirdikleri ekoseli kumaşa çok benziyordu.

Bazı erkek ve kadın mumyalarda, şaman oldukları düşüncesini kuvvetlendiren ip uçları olarak, uzun şapkalar bulundu. Bu şapkalar, filmlerdeki büyücü şapkaları gibiydi. Bu mumyaların giysi ve çantalarında da hint keneviri ve tedavi amaçlı kullanılan bitkiler vardı. Ayrıca, tılsımlar ve ayinlerde kullanıldığı sanılan renkli çubuklar bulundu.

Ortaya çıkarılan mumyalarda ileri teknolojide bir mumyalama sistemi olduğu anlaşılıyor. Ayrıca bir mumyanın üzerinde ameliyat izi var ve at kılıyla dikilmiş.

Amerikalı doktorlar bunu dünyadaki ilk ameliyatlardan bir tanesi olarak kabul ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kız çocuklarının cesetlerinden mumya bebekler yaptı!ÖLÜ RAHİP NESYAMUN’UN SESİDünya Üzerindeki En Ürkütücü 5 Hastalık
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı