Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 10:50
 
Türkiye- Rusya ortak devriyesi süresiz olarak iptal edildi.
Suriye’deki Esad rejimi, İdlib’e takviye olarak gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerine saldırdı.
SİYASET Haberi
Türkiye- Rusya ortak devriyesi süresiz olarak iptal edildi.

Son dakika, haberler, gündemin nabzı.

Türkiye- Rusya ortak devriyesi süresiz olarak iptal edildi.

 

Suriye’deki Esad rejimi, İdlib’e takviye olarak gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerine saldırdı: 7 asker ve 1 sivil şehit olurken, 5 askerde yaralandı. Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'saldırıya misliyle karşılık verdik, 76 rejim askerini etkisiz hale getirdik' diye açıklamada bulundu. İdlib’deki saldırıdan sonra dün Fırat’ın doğusunda yapılması planlanan Türkiye-Rusya ortak devriyesi de iptal edildi. Yerel kaynaklar, devriyelerin sadece dün için değil ikinci bir emre kadar süresiz iptal edildiğini söyledi.

 

Rusya destekli rejim ordusu ateşkes kararına uymadı

 

İdlib’de ateşkes kararına uymayan Rusya destekli Suriye rejim ordusu, geçen gece bölgeye takviye olarak gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerlerine yoğun topçu atışı ile saldırdı. Saldırıda,  7 asker ve 1 sivil personel şehit oldu, 5 asker de yaralandı. Saldırıdan sonra TSK’ya ait fırtına obüsleri ve topçuları rejim mevzilerini ağır şekilde vurdu. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16’lar da uçuşa geçti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla önce Hatay’a sonra da sınır hattındaki birliklere gitti. Akar ve beraberindekiler daha sonra TSK’nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki faaliyetlerinin yönetildiği Harekat Merkezi’ne geçti.

 

Akar'dan önemli açıklamalar

 

Buradaki toplantı sonrasında açıklama yapan Akar, şöyle konuştu. “Arazideki unsurlarımıza gerekli desteği sağlamak, takviyeleri yapmak bakımından bazı intikaller planlandı ve icra edildi. Bu intikaller önceden kurulan düzen çerçevesinde muhatabımız olan Ruslarla koordine edildi, onlara hem yer hem zaman  bakımından gerekli bilgiler verildi. Son olayda da intikalimiz bir gün öncesinden yani dün (önceki gün) saat 16.13 ve tekraren, teyiden saat 22.27’de buradaki ilgili arkadaşlarımız tarafından Rusya tarafındaki ilgili personele bildirildi. Bu iletişim ve bilgilendirmelere rağmen, tüm bu önlemlere rağmen, Rejim tarafından gece saat 01.13’te unsurlarımıza karşı ateş açılmıştır. Talimatlar doğrultusunda ve meşru müdafaa çerçevesinde oradaki unsurlarımız tarafından Rejim hedeflerine karşı anında gerekli mukabele misliyle gösterilmiştir.

 

54 rejim hedefi ateş altında

 

Şu ana kadar 54 Rejim hedefi ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere göre şu ana kadar 76 Rejim mensubu askeri etkisiz hale getirilmiştir.”

 

Yaralı askerleri ziyaret etti

 

Akar sonrasında TSK Komuta Kademesi ile Hatay Devlet Hastanesi’ne geçerek saldırıda yaralanan askerleri ziyaret etti ve sağlık durumlarına dair doktorlardan bilgi edindi. Akar, hastane çıkışında gazetecilere, “8 şehidimiz var, bunlardan 7’si asker biri bizimle beraber çalışan sivil  kardeşimiz. Onların üzüntüsünü yaşıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı