Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 11:06
 
Türkiye'deki ekstrem doğa olayları.
NASA'dan Dr. Timothy Hall, İstanbul'da yaşanan dolu, fırtına, sel gibi doğa olaylarını yorumladı.
- Haberi
Türkiye'deki ekstrem doğa olayları.

Son dakika, gündemin nabzı, haberler. NASA'dan Dr. Timothy Hall, İstanbul'da yaşanan dolu, fırtına, sel gibi doğa olaylarını yorumladı. Dr. Hall: “Şiddetli hava olaylarını daha çok yaşayacaksınız. Isınmanın etkisi daha çok şehirlerde görülecek, nedeni betonlaşma.” dedi. Habertürk Gazetesi'nden Nalan Koçak'a konuşan Dr. Timothy Hall, Goddard Uzay Çalışmaları Merkezi'nde şiddetli hava olaylarını inceliyor. Dr. Hall'ın uzmanlık alanı fırtınalar.

 

 

  • AŞIRI HAVA OLAYLARI

 

Son dakika Türkiye'deki son hava olaylarını da takip eden Hall'ın Türkiye ile ilgili tespitleri: "İstanbul'da yaşananların bir nedeni de küresel ısınma. Küresel ısınma, yoğun yağışları daha aşırı uçlara çekiyor. Aynısı gök gürültüsü ya da dolu için de geçerli. ABD'deki olaylar konusunda daha çok şey biliyorum ama sadece Türkiye değil, dünyanın pek çok yerinde de bu tür hava olaylarının sıklığı artıyor."

 

  • KÜRESEL ISINMANIN ETKİLERİ

 

Küresel ısınma neticesinde sıcak hava daha çok su buharı tutar ve nem, gök gürültülü sağanak yağışı beraberinde getirir. Bir tür geri besleme yaşanır. Su buhar olarak yoğunlaşır, rüzgarlar hızla birleşir, hava hızla yükseğe çıkar, buhar soğur ve yağmur olarak düşer. Yağdığında da daha çok ısıya sebep olur. Oluşan ısı havanın yükselmesine sebep olur. Ve bu sirkülasyondevam eder. Döngü güçlendikçe gök gürültülü sağanak yağışlar meydana gelir. Havada ne kadar çok buhar varsa, ekstrem hava olaylarının olma olasılığı yükselir.

 

 

  • ŞEHİRLERDE BETONLAŞMA YÜZÜNDEN DAHA FAZLA EKSTREM HAVA OLAYLARI YAŞANACAK

 

 

Şehirde sel ve su baskınlarının nedeni aşırı yağıştan çok betonlaşma. Toprak aşırı yağışın çoğunu emer. Ama toprak yerine beton ya da asfalt çoğunlıkta olursa su birikir. Şehirlerdeki bir diğer problemde koyu renk; asfalt gibi... Bunlar ısıyı yansıtmak yerine emer. Tüm bu sebepler küresel ısınmanın etkilerinin şehirlerde daha yaygın ve şiddetli hissedilmesine neden olur.

 

 

  • YEŞİL ALAN GEREKLİ

 

 

Yeşili artırmak gerekli. Yeşili yapılaşmaya göre değil, yapılaşmayı yeşil alanlara göre ayarlamalıyız. En azından çatıların rengini ısıyı yansıtmak için beyaz gibi renklere boyamalıyız.

 

Bilim adamları uyarıyor dünyanın sonu gelebilir. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı