Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 16:57 Bu haber 254 kez okundu
 
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN DOLAYI İRAN SINIRINI KAPATTI
Türkiye, koronavirüs yüzünden İran sınırını kapattı. Sağlık Bakanı açıklama yaptı. Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İran'daki koronavirüsü konuştu.
SAĞLIK Haberi
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN DOLAYI İRAN SINIRINI KAPATTI

TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN DOLAYI İRAN SINIRINI KAPATTI

Türkiye, koronavirüs yüzünden İran sınırını kapattı. Sağlık Bakanı açıklama yaptıHürriyet gazetesinden Ahmet Hakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İran'daki koronavirüsü konuştu. 

 

- Sayın Bakan, İran sınırını kapatmakta biraz geç kalmadınız mı? Gelen gelmedi mi bu süreçte?

FAHRETTİN KOCA: Hayır. Gecikme yok. Çünkü biz iki gündür bütün önlemleri almıştık zaten. Karayoluyla, havayoluyla ve demiryoluyla İran’dan gelen herkesi sağlık taramasından geçirdik. Termal kamera kontrolünün ötesinde bir kontroldü yaptığımız: Sağlık kabinleri oluşturduk, hekimlerimiz görev aldı ve pasaport kontrolünden geçen herkes sağlık taramasından geçirildi. Şüpheli olanları, yani soğuk algınlığı belirtisi olanları içeri almadık. Bu belirtileri taşıyan Türk vatandaşlarını ise gözlem altına aldık.

 

- İran’da vakanın ortaya çıktığı yer Kum kenti mi?

FAHRETTİN KOCA: Evet. Vakanın kaynak yeri orası... Kum kentinden gelenleri en baştan beri içeri almıyoruz.

 

- Kum kenti, İran makamları tarafından karantinaya alındı mı?

FAHRETTİN KOCA: İki gün önce İran Sağlık Bakanı’na “Kum kenti dışında virüs için başka bir kaynak düşünüyor musunuz?” dedim. “Hayır” dedi. Tahran’da ve başka bazı şehirlerde de rastlanmış ama hepsi Kum kenti kaynaklı... Yani Kum kenti dışında salgına kaynaklık eden bir bölge yok. Kum kentinin Vuhan gibi karantinaya alınması gerekiyordu. Bunu İran Sağlık Bakanı’na söyledim. “Eğer Kum’u karantinaya alırsanız sınırı kapatma önlemi almamıza gerek kalmaz” dedim. Fakat İran Sağlık Bakanı, “Karantinaya alamayız” dedi. Biz de bunun üzerine sınırı kapatmak zorunda kaldık.

 

- İran sınırı ne zamana kadar kapalı olacak?

FAHRETTİN KOCA: İran’daki salgının kontrol altına alınıp alınmadığına bakacağız. Buna göre karar vereceğiz.

 

- İran’daki salgının boyutu nedir?

FAHRETTİN KOCA: Boyutlarının yüksek olma ihtimali var.

 

- İtalya’da ortaya çıktı virüs olayı... Orasıyla ilgili neden bir önlem alınmıyor?

FAHRETTİN KOCA: İtalya virüsün çıktığı bölgeyi karantinaya aldı. Doğru yaptı. Çin de Vuhan’ı karantinaya almıştı. O da doğru yaptı. İran da Kum’u karantinaya alsaydı bu önleme gerek kalmayacaktı.

 

- İran’da Türk vatandaşları var. Onların durumu ne olacak?

FAHRETTİN KOCA: İran’daki Türk vatandaşlarımız arasında gelmek isteyenleri Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda Türkiye’ye getireceğiz. Bunun bütün planlamalarını yaptık. Gelen bütün vatandaşlarımız 14 gün gözlem altında tutulacak.

 

- Peki İran’a gitmek isteyenler gidebilecekler mi?

FAHRETTİN KOCA: Türkiye’den İran’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarına izin vermiyoruz. Göndermiyoruz. Ama mesela Türkiye’de bulunan İranlılar ülkelerine dönmek isterlerse gidebilirler.

 

Korona virüsü grip gibi kalıcı olabilir. TIKLAYIN

 

Korona virüsü İranda 2 Can aldı. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: TÜRKİYE, KORONAVİRÜSTEN, DOLAYI, İRAN, SINIRINI, KAPATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı