Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 10:12
 
Türklerin öldürüldüğü Almanyada Irkçılık Karşıtı Gösteriler
Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde 9 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıyı kınamak ve yaşamını yitirenleri anmak için protesto gösterisi yapıldı
GÜNDEM Haberi
Türklerin öldürüldüğü Almanyada Irkçılık Karşıtı Gösteriler

TÜRKLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜĞÜ HANAU'DA IRKÇILIK KARŞITI GÖSTERİ 

 


Son dakika haberler, Hanau’da binlerce kişi ırkçılık karşıtı gösteri düzenledi.  Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde 9 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıyı kınamak ve yaşamını yitirenleri anmak için protesto gösterisi yapıldı. Irkçılığın lanetlendiği gösteride binlerce kişi vardı.

9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınamak için Almanya’da birçok kentte gösteriler düzenlendi.  En büyük protesto gösterisi ise saldırının yaşandığı Hanau şehir meydanında yapıldı. Yapılan gösterilere çoğunluğu Alman binlerce kişi katılım gösterdi. Hanaudaki anma programı öncesi saygı duruşu yapıldı. Programa; Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Hessen Eyalet Başbakanı, Belediye Başkanı, Almanya İslam Konseyi Başkanı, Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu katıldı.

 

HESSEN EYALET BAŞBAKANI BOUFFER KONUŞMA YAPTI 

 

Anma programında ilk olarak Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffer seslendi. Bouffer, “Hayatta bazen öyle durumlar olur ki, insanin dili tutulur ve şaşkınlık içerisinde olur. Bugün burada hepimiz bir araya geldik ve böyle bir günde dayanışma göstermemiz gerekiyor.  Saygıdan dolayı saldırıda hayatını kaybedenlerin önünde başımızı eğiyoruz.  Acılı ailelerin burada yalnız olmadıklarını göstermek istiyoruz.  Bu ülkedeki tüm insanlar sizlerle birlikte yas tutmakta.

Ayrıca buradan sizlere beni telefonla arayan Başbakanımızın selamlarını, dayanışmasını ve hayırseverliğini iletmek istiyorum.” diye konuştu. 

 


STEİNMEİER: YAŞANANLAR BİZİ ÇOK ÜZDÜ

 


“Sevgili Hanau vatandaşları, yas tutanlar. Bir Cumhurbaşkanı olarak, bu ülkenin bir vatandaşı ve bir insan olarak burada sizin karşınızda duruyorum ve aynı sizler gibi bu akşam söyleyecek bir söz arıyorum. Geçtiğimiz gece Hanau’da yaşananlar bizi şaşkına döndürdü. Yaşananlar bizi çok üzdü ve kızdırdı. Yaşananlar çok korkunç. Sevdiklerimizi kaybetme düşüncesi hepimizi, her zaman çok korkutan bir şeydir. Hiç bir şey onlar için çektiğimiz acıyı azaltamaz. Hiçbir şey bu anlamsız saldırıyı bize açıklayamaz ve bunu geriye alamaz. Bu gece burada olanların çoğu kederle dolu, şaşkın ve kendilerini yalnız bırakılmış hissediyorlar ve işte bu yüzden burada hep birlikte bir arada olup sessizce yas tutuyor ve yanlız olmadığımızı hissediyoruz.”

 

IRKÇILIK KARŞITI GÖSTERİLER

 

Köln’de yapılan anma törenine ise karnaval mevsiminin başlaması ile bir çok kişi kostümlerle geldi. Yapılan konuşmalarda ırkçılık lanetlenirken, Aşırı sağcıların politikalarıyla sağ terörü cesaretlendirdiği belirtildi

Yapılan konuşmalarda “Yabancılar buranın yabancısı değil yerlileridir, burası onların evleridir” diye seslenildi. Göstericiler, ellerinde taşıdıkları dövizlerle birlikte ‘Irkcılığa geçit yok’, ‘Nazi terörüne hayır’ sloganları eşliğinde gösteriyi sürdürdüler.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı