Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
01 Şubat 2020 - Cumartesi 18:59
 
Tütün ve Tütün Ürünlerinin Kullanım Alanları Nerelerdir ?
16 Mayıs 2008 tarihli 26878 sayılı Resmi Gazete'de sigara yasagıyla ilgili yasaklar beyan edildi. Bakalım sigara yasağı nereler için geçerli?
SAĞLIK Haberi
Tütün ve Tütün Ürünlerinin Kullanım Alanları Nerelerdir ?

16 Mayıs 2008 tarihli 26878 sayılı Resmi Gazete'de sigara yasagıyla ilgili yasaklar beyan edildi. Bakalım sigara yasağı nereler için geçerli?

Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu açıklamada, tütün ve tütün ürünlerinin yataklı vagonlar da dahil, demir yolu toplu taşıma araçlarında tüketilemeyeceğini, eski dönem için oluşturulan tütün tüketim olanlarının kapatılacağını, çalışanların ise sigarayı ancak ve ancak iş yerlerinin dışına çıkarak içebileceğini bildirdi.


Sigarayla ilgili sorulara resmi internet sitesinde açıklık getirdi.

4207 sayılı Kanun'un tamamen korumacı bir anlayış ile hazırlandığı belirtilerek, bu konuda sürekli sorulan sorulara şu yanıtlar verildi:

 

 •   Tütün ve tütün ürünleri hangi alanlarda tüketilemez


Tütün ve ürünlerinin tüketilmesinin yasak olduğu kapalı alanlar ve kapalı alan olarak geçen kamu hizmet binaları, holleri, koridorları da dahil olacak şekilde her çeşitte eğitim, sağlık alanları, üretim yerleri, ticaret alanları, sosyal alanlar, kültürel yerler, spormerkezleri ve yerleri, eğlence yerleri ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binalar, taksi hizmeti verenler dahil, kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu taşıma araçları, okul öncesi eğitim kurumlarının alanları, özel hukuk kişilerine ait lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerdir.

Başbakanlık genelgesinde 16 Mayıs 2008 tarihli 26878 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan kapalı alan açıklaması, seyyar veya sabit bir tavanı yada çatısı olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerler olarak ifade edilmektedir.

 

 • Yasanın uygulanacak öncelikli alanları


Özel hukuk kişilerine ait lokantalar ile kafeterya, kahvehane, birahaneler gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler dışında kalan alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmemesi adı altında geçilen uygulamasında 19 Mayıs 2008'de resmiyete geçilecek. Bu kanun işletmelerde ise uygulamaya 19 Temmuz 2009'da başlayacak.

 

 • Peki sigara içilmesi için eskiden oluşturulmuş kapalı sigara alanları ne olacak?


Kanundan önce sigara içilmesi için oluşturulan kapalı sigara içme alanları 19 Mayıs 2008 itibarıyla kapatılmış olacak.
 

 • Tren ve benzeri toplu tasıma alanlarında veya yataklı vagon yolcuları sigara içilebilecek mi?Kesinlikle hayır. Kanun kapsadığı alanlar içerisinde raylı taşımacılıkda bulunmakta.

 

ONAKLAMA YERLERİ ÖRNEĞİN OTELLERDE DURUM NASIL OLACAK ?

 

 • Otellerde sigara odaları olacak mı?


Bu sorunun cevabı evet. Düzenlenen bu tütün kanununa göre, otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklaması için tahsis edilen odalar için sigara odaları oluşturulabilir. Fakat bu odalar standartlara uygun bir şekilde havalandırma cihazları, tertibatı bulunacak ve tütün ürünlarini kullananlar için tahsis edilen bu odaların mümkün mertebe aynı kat, koridor gibi müstakil ve tecrit edilebilir ayrı bölümlerde yer alması sağlanacak.
 

 • Stadyumlarda sigara içilebilecek mi?


Hayır. Çıkartılan bu kanuna göre açık havada yapılan her türlü kültür, spor, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bu yerlerde bulunan seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılmayacak. Bu yerlerde tütün tüketimine uygun alanlar oluşturulması halinde bu alanın yüz ölçümü toplam alanın yüzde 50 sini geçmeyecek ve sigara içmeyenleri rahatsız etmeyecek şekilde olması gerekecek.

 

 • Stadyumlarda, satın alınan özel ofis ve alanlarda sigara içilebilecek mi ?


Kesinlikle hayır. Stadyumlarda tütün tüketimi ile ilgili oluşturulmuş alanlar haricinde sigara tüketimi yasaktır.

 

 • Spor hizmetinin verildiği yerlerden kasıt sadece stadyumlar mı?


Çıkarılan Kanunda, spor hizmetinin verildiği tüm açık ve kapalı alanlar olarak yer almaktadır.

 

 • Kültür festivallerinin yapıldığı yerlerde, sinema salonlarında tütün ürünleri satışı yapılabilecek mi?


Kesinlikle hayır satılamayacak, 4207 sayılı Kanun'a göre sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacak.

 

 • Çalışanlar, iş yerlerinin balkonlarında ya da yangın merdivenlerinde sigara içebilecekler mi?


Kesinlikle Hayır. Çalışma ortamlarında bulynan yangın merdivenlerinde veya balkonlarında, yada merdiven boşluklarında, 2 binayı birbirine bağlayan koridorlarında sigara ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

 

 • Çalışanlar artık tütün ürünlerini çalıştıkları binaların dışına çıkarak mı kullanacaklar?


Evet toplum sağlı için

 

İŞ GÜCÜNDE KAYIP

 

 • Sigara içmek iş gücü kaybı mıdır? İsveren bunu iş gücü kaybı olarak değerlendirebilir mi?


Evet bu bir gücü kaybıdır. Çalışanlar, sigara içmek için devamlı sigara molası vermek istediği taktirde, işveren bu durum için iş gücü kaybı diyebilecek. Bu durum karşısında sigara bağımlısı çalışanların zorunlu aralar olan çay molaları ve yemek saatlerini sigara içmek için kullanması sağlanabilecek.
 

 • Sigara yasağını başlatmadan önce her kurumun önce personeline bir geçiş süresi tanıması gerekmiyor mu?


Normal şartlarda bu kanun 26 Kasım 1996 tarihinde resmi Gazete'de yayımlandı. 4207 sayılı Kanun'da belirtilmiş ve daha 12 yıl öncesinde bir hazırlık sürecini başlatmıştır. Sadece yeni düzenlemeler getirilmistir ve bu düzenlemeler dumansız alanları genişletmiştir.

 

 • Peki Sigarayı bırakmak isteyenlere yönelik bir geçiş süreci olacak mı?


Sigarayı bırakmak isteyen çalışanlar için sağlık kurumlarımız tarafından gerekli destek ve danışmanlık verilecektir. Fakat unutmamak gerekir ki daha önce belirtildiği üzere kapalı alanlarda tütün tüketiminin önlenmesi yeni bir düzenleme değildir.
 

 • Yasada iş yerleri veya büyük kurumların, sigara bırakmak isteyen çalışanları için sigara bırakma desteği vermelerine yönelik uygulamalar olacak mı?


4207 sayılı Kanun'un amacı doğrultusunda, tütün ve tütün ürünleri alışkanlığının bırakılmasını özendirici her türlü program, etkinlik, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülecek ve desteklenecek.
 

 • Eğer bir çalışan sigarayı bırakamadığı için işten çıkarılır ise ne olur? İsveren çalışanını tazminatsız işten çıkarabilecek mi?


Kanun, insanların ve gelecekteki nesilleri tütün ürünlerinden gelebilecek zararlardan, tütün ve tütün ürünlerinin alışkanlıklarını özendirici reklamlardan, tanıtım ve teşvik kampanyalarından sakındırmak için, koruyucu tedbirleri almak ve herkesin temiz hava solumasını sağlamak yönünde düzenlemeler yapmak amacıyla hazırlanmış ve düzenlenmistir. Bundan Dolayı böyle bir uygulama olacağı düşünülmemektedir, olması halindr ise Anayasa, İnsan Hakları ve İş Mevzuatı çerçevesinde değerlendirilecektir.

 

 • Sigara içenlerin atacakları izmaritler için çöp kutusu zorunluluğu kime ait? Elemanlar çöp kutusunun olmadığı yerlerde izmariti yere atarsa kim sorumlu tutulacak?

 


Eğer işcilerin bulunduğu müstakil açık alanda sigara tüketiliyor ise bu alanda çöp kutusu bulundurma zorunluluğu iş yeri sahibine ait. İsyerinin dışındaki alanlar bağlı bulunulan belediyeye aittir.
Kabahatler Kanunu'nun 41. maddesi gereğince 2008 yılı için sigaranın izmariti veya paketi, jelatini ve benzeri atıkları çevreye attığı takdirde, kişiye 23 YTL idari para cezası uygulanabilecektir.ELEKTRONİK SIGARALAR İÇİN DURUM DEĞİŞMİYOR

 

 • Sigara bırakmak isteyen çalışanlar elektironik sigara kullanabilecek mi?

 

Elektronik sigarada yasak. Elektironik sigaralarında bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olabilmesi nedeni ile Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanması kararı alınmıştır.

 

 • Tüm çabalarına rağmen sigarayı bırakamamış çalışan ne olacak?


Tüm denemelere rağmen Sigarayı bırakma konusunda başarılı olamamış vatandaşlarımız, Kanun'la belirlenmiş kapalı alanlar ve sigara içilmesi yasaklanan mekanlar dışında sigara içmelerinde bir mağruzat olmayacaktır. Burada Kanun'un amacı kesinlikle sigara içenleri sıkıntıya sokmak değil, aksina içmeyenleri sigaranın zararlı etkilerinden korumaktır.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı