Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 13:54
 
Ülke Alarmda; MGM'den Kum Fırtınası Uyarısı Geldi!
Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, çıkacak olan toz fırtınasının yüzlerce km bölgeyi etkileyeceğini sözlerine ekledi
GÜNDEM Haberi
Ülke Alarmda; MGM'den Kum Fırtınası Uyarısı Geldi!

Türkiye'de 7 İlde Kum Fırtınası Uyarısı

 

Gündemin nabzı, Geçtiğimiz cumartesi günü Ankara'yı etkileyen toz fırtınasının hemen ardından MGM verilerine göre Pazartesiden sonra 3 gün süreyle Mardin Antalya Manisa Siirt Şırnak Balıkesir ve Aydın için hassas toz Fırtınası tahmin ediliyor. Tozlu kuşak olarak bilinen Asya ve Afrika Ortadoğu çöllerinin ortasında bulunan Türkiye Dünya üzerindeki en önemli 2 toz kaynağı olarak bilinen Ortadoğu ve Afrika kaynaklı çöl tozlarının etkisi ne giriyor. Türkiye'de kum fırtınasından en çok iç Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu olaydan etkilenen bölgeler oluyor.

 

Kronik Hastalar ve Yaşlılar Aşırı Etkilenebilirler

Toz parçacıklarının günlerce havada asılı kalabileceğini söyleyen, Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, çıkacak olan toz fırtınasının yüzlerce km bölgeyi etkilediğinide sözlerine ekledi. Toz fırtınasının en büyük tehlikesinin ağız ve burun yoluyla akciğerlere girerek nefes darlığı oluşturabileceğini belirtti. Bu durumdan en çok Koah astım ve bronşit olan yaşlıların etkileneceğini de sözlerine ekledi.

 

Yüzlerce Kilometreyi Etkisi Altına Alabilir

Bu karşılaştığımız toz fırtınasının özellikle Yaz mevsiminde Güneydoğu Anadolu bölgesini ciddi bir biçimde etkilediğinden bahseden Şenyiğit, "Bu dönemde çöllerde meydana gelen bir takım değişik rüzgarlara bağlı olarak kendi alanından yüzlerce kilometreyi etkileyen ve bazen günlerce havada asılı bir şekilde kalıp, o bölgede yaşayan insanların sağlığını ciddi anlamda etkileyen bir faktördür. Bu toz fırtınaları özellikle koah olan olgular, bronşiti olan olgular, astımı olan olgular ve yaşlı olan vatandaşlarımız için ciddi anlamda bir sağlık sorunu teşkil etmektedir." Diye izah etti.

 

Nefes Darlığı Riski Oluşturmaktadır

Şenyiğit sözlerine şöyle devam etti; "Bu fırtınanın içinde toz zerrecikleri, toz partikülleri ağız ve burun yoluyla akciğere girmekte ve akciğer içinde solunum yollarında nefes darlığı oluşturabilmektedir. Eğer ortam ve havaya baktığınız zaman böyle hafif gri görünüyorsa, rengi tabiri caize kapanmışsa, koyuluğa doğru gidiyorsa ve bu uçsuz bucaksız şekilde ise toz fırtınası olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Her zaman için fırtına derken, sanki böyle çok sert bir hava esecek gibi, hayır öyle değil. Bazen gece yatarsınız hiçbir şey olmaz ama sabah kalktığınız zaman her tarafın böyle toz zerrecikleri ile kaplandığını görebilirsiniz" dedi.

 

Ateş Üşüme Titreme Gibi Belirtileri Olmaz

Kronik bronşit, astım, Koah ve alerjisi olanların, Kronik hastalığı olanların böyle durumlarda dışarı veya balkona çıkmaması gerektiğini belirten Şenyiğit sözlerini Şöyle devam etti;
"Kronik hastalığı olanlar,
astımı olanlar,
kronik bronşiti olanlar,
koah olanlar,
alerjisi olanlar bu dönemde dışarı çıkmayacaklar.
Pencereler açılmayacak.
Balkona çıkılmayacak, illa çıkılması gerekiyorsa mutlaka maske ile çıkılacak. Maske ile çıkıldı ama nefes darlığı oluştu, bakın nefes darlığı aynı zaman da kovidin bir bulgusu olarak kabul edilir. Dolasıyla nefes darlığınız olduğu zaman, öksürüğünüz olduğu zaman bu şekilde bir karışıklık da olabilir ama toz fırtınasında genelde ateş olmaz, üşüme titreme olmaz. Dolasıyla bir toz fırtınasında dışarı çıktığınız zaman eğer nefes darlığınız oluyorsa, öksürüğünüz oluyorsa biliniz ki sizin muhtemelen toza karşı alerjiniz vardır. Ve tedbirinizi almanız gerekmektedir. Bunun bir ilacı yoktur. İlacı sadece tedbirdir. Tedbirde çıkarı çıkmamaktır. Pencereleri, kapıları açmamaktır. İkinci tedbirde mutlaka maske ile dışarı çıkmak ve mümkün olduğu kadar az dışarıda beklemektir." Diye sözlerini sonlandırdı.
 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı