google-site-verifica
Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 18:53 Bu haber 459 kez okundu
 
Uyumakta zorlanıyorum, uyuyamıyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre!
Yazı dizimizde uyuma sorunu çekenler için bir kaç ÖNEMLİ önerimiz olacak. Yazımızı dikkatlice okuyun.
SAĞLIK Haberi
Uyumakta zorlanıyorum, uyuyamıyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre!

Gündemin nabzı haberler olarak sizin için araştırdık, Günümüzde hemen hemen herkesin Uykuya dalmak, hemen uyuyamamak, gibi büyük bir sorunu var. Bu durumun ise çeşitli nedenleri olabiliyor. Belli Başlı olanları ise; Alkol, Yorgunluk, Stres, ilaç kullanımı, psikolojik veya fiziksel rahatsızlıklar, nikotin ve kafein kullanımı, bu sebeplerden sadece bir kaçı.

Uykuya dalma yöntemleri var mı? En İyi Nasıl uykuya dalınır?

Sağlık haberleri, Yatakta bir sağa bir sola dönüp döndükçede strese girip terleyip ve bunu bir kısır dongü içinde tekrarlayıp uykusuz mu kalıyorsunuz ? Hemen uykuya dalamamak veya uyuyamamak genelde çoğu kişinin yaşadığı büyük bir sorundur. Bu nedenlere bağlı doktor kontrolünde veya değil, ilaçlar alınır ya da başka yollar denenir fakat bir türlü uykuya dalamazsınız. Uykuya dalmak için belli başlı yöntemler uygulamanız halinde gevşeyebilir ve sonrasında da rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Sizin için bu belli başlı hareketleri derledik;


-Karın döndürme veya döndürme hareketi.

Sırt üstü pozisyonunda uzanarak ayaklar yerde olacak şekilde dizler bükülü bir pozisyon alın. Bacaklarınız yere değecek biçimde döndürün 30 saniye o pozisyonda bekleyin ve diğer tarafa dönüp aynı işlemi yapın.


-Deve hareketi:

Bir minder bulup dizlerinizin üzerine çökün, ellerinizi sırtınıza yerleştirin omurganizı arka tarafa doğru uzatın, göğüs yukarda arkaya doğru esneyin. Total de 60 saniye böylece kalın.

-Çocuk pozu hareketi:

Tekrar yere diz çökerek bu kere topuklarınız üzerinde bir oturuş sağlayın. Kalça topuklarda kalacak şekilde öne doğru eğilin ellerinizi ileri uzatarak gerin ve esneyin. Bu pozisyonda 60 saniye kalın.

-Apasana duruşu hareketi:

Ayaklarımız yerde kalacak şekilde dizler bükülü olarak yere uzanın. Dizler göğüs hizasındayken kollarla dizleri sarıp sırtınızın esnemesini sağlayın, 60 saniye bu pozisyonda kalın.

İçecekler;

-Rahatlatıcı bitkilerden olan papatya, uyumadan önce içmek için ve uykuya dalmak için oldukça rahatlatıcı bir seçenektir.

-Bir bardak organik ve ılık süte yine organik bir bal kaşığı bal koyarak için. Bu içecek da gevşemenize yardımcı olacaktır. Not, 50 derecenin üstü bala zarar verecektir.


Faydalı olabilir;

Derin ve doğru nefes egzersileri yaparak zihninizin boşaltabilirsiniz. Bunu yaparken konsantire olun ve çok istediğiniz bir yerde olmayı düşünüp gevşeyin.


Uyumak için kendinizi ne kadar zorlarsanız ya da aklınızı uyumaya ne kadar takarsanız uykunuz o kadar çok kaçacaktır; bu sebepten dolayı zihninizi boşaltmak için yüksek bir sayıdan örneğin 100'den geriye doğru saymayi deneyin. Belli bir süre sonra bu zihninizin boşalmasına sebep olacaktır ve farkında olmadan uyumuş olacaksınız.

Fakat uyku sorunu yaşamanıza neden olan durum bir uyku bozukluğu problemiyse profesyonel bir yardim almanız gerekecektir. En sağlıklı olanı bir hekime danışmanızdır.

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: Uyumakta zorlanıyorum, uyuyamıyorum, uyku sorunum var, uyku problemleri, son d
Yorumlar
Haber Yazılımı