Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 19:37 Bu haber 500798 kez okundu
 
Uyur Gezerlik Yani Parasomnia Nedir?
Parasomnia tedavisi var mı? Uyur gezerlik nasıl bir hastalıktır?
SAĞLIK Haberi
Uyur Gezerlik Yani Parasomnia Nedir?

PARASOMNİA UYURGEZERLİK NEDİR? 


Son dakika haberler,

 

Uyurgezerlik ya da diğer adıyla uykuda gezinme, parasomnia sınıflandırmasında bir tür uyku bozukluğudur.  Uyurgezerler düşük bilinç halinde olmalarına rağmen, yavaş dalga uykusu evresinden kaynaklı olan ve genellikle tam bir bilinç durumunda yaptıkları faaliyetleri gerçekleştirirler. Bu faaliyetler kişinin koltukta oturması, el yıkaması veya yürümesi gibi basit şeyler olabileceği gibi araç sürmek ve yemek pişirmek gibi daha karmaşık işler de olabilir.


Gündemin nabzı, olarak sizin için araştırdık.

Bazı durumlarda halüsinasyon görmek gibi algı bozuklukları yaşanabilir ve bu durum cinayete kadar varabilir.  Uyurgezerlik genel olarak basit durumlarda oluşabileceği gibi tekrarlanan davranış haline de gelebilir ve bazen uyurken karmaşık davranışlar da sergilenebilir. Böyle durumların oluşabildiğine dair raporlar bulunduğu lakin bunların meşruluğunun tartışıldığı bilinmektedir. 

 


30 DAKİKA SÜREBİLİR


Uyurgezerler, bu faaliyetlerini genellikle hafızalarında bir nebze tutar ya da hiç tutamazlar. Bu esnada uyurgezerlerin gözleri açık olmasına rağmen, göz bebekleri sönüktür. Uyurgezerlik süre olarak 30 dakika kadar yada 30 saniye sürebilir.

 


UYURGEZERLİĞİN TEDAVİSİ NEDİR 


İlaç tedavisiyle hastaların önemli bir kısmı bu sorundan kurtuluyor.

 

Narkolepsi Nedir? Tedavisi Var mıdır?

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: Uyur, Gezerlik, Yani, Parasomnia, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı