Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
31 Ağustos 2020 - Pazartesi 18:22
 
Van'da Urartulara Ait Yeni Ölü Gömme Yöntemi Tespit Edildi
Yapılan arkeolojik çalışmalar esnasında, Urartulara ait yeni bir defnetme geleneği ortaya çıkarıldı.
GÜNDEM Haberi
Van'da Urartulara Ait Yeni Ölü Gömme Yöntemi Tespit Edildi

Van'da Urartulara Ait Yeni Ölü Gömme Yöntemi Tespit Edildi


Van da bulunan Çavuştepe Kalesi 'nde üç yıl önce kazı çalışmalarıyla bulunan nekropolde, geçtiğimiz günlerde yapılan arkeolojik çalışmalar esnasında, Urartulara ait yeni bir defnetme geleneği ortaya çıkarıldı. Urartu Kralı II. Sarduri nin yaptırmış olduğu Çavuş kalesi kazı çalışmaları devam ediyor. Van Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu önderliğinde ilerleyen çalışmalarda, arkeolog, antropolog, sanat tarihçi sosyolog ve restoratörlerden oluşturulmuş ekipte toplam 17 kişi görev yapıyor.
Gündemin nabzıKültür ve Turizm Bakanlığından alınan izinle yürütülen kazı çalışmalarında, Urartular a ait her yıl yeni bilgiler günyüzüne çıkarılıyor. Bunlar sosyal yaşantıları, inançları ve ölü gömme adetlerine ilişkin bilgileri barındırıyor. Daha önce ki arkeolojik kazılarda kadın ve erkeklere ait 2 bin 777 yıllık iskelet ve iskeletlere ait üstlerinde gümüşten yapılma boyunluk, 39 adet küpe, saç spiralleri, yazılmış muskalar(amulet), aslan protomlu süs için yapılmış iğne(som altın), mitolojik yaratıklarla figüre esilmiş bir adet kemer ve birde tepsi çıkararak Urartu kazı listesine kazandıran arkeoloji ekibi, bu sene de bulunan nekropolün yukarı kısmlarında Urartular 'da aristokrat kesiminin defnedildiği bölgede çalışmalarını arttırdı. Geneli kum taşlarından bloklardan yapılmış 50 m2'lik yerde yapılan kazı çalışmalarında daha önce dört değişik mezar mimarisi ile karşılaşan arkeoloji ekibi, Urartular 'da daha önce keşfedilmemiş bir ölü gömme geleneğiyle buldular.

Nekropoldeki kazıların Urartu arkeolojisi açısından çok önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu, " '2017'de hem ceset şeklinde hem de cesedi yakarak gömme dediğimiz iki tür gömü bulmuştuk. Mezar tipleriyle ise burada ilk kez karşılaştık, hepsini bir arada gördüğümüz bir olgu var. Urartu mezar mimarisinde hepsini bir arada göremiyorduk ama burada hepsi bir arada" diye ifade etti.


HİÇ BİLMEDİĞİNİZ YÖNLERİYLE MADAGASKAR
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı