Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 16:34 Bu haber 536 kez okundu
 
Van Kurtarma Bölgesinden Acı Haberler Gelmeye Devam Ediyor
Kurtarma Ekibinin Üstüne Çığ Düştü. Olayda üzerine çığ düşen ekipten 30'dan fazla kişi kurtarılırken, ekibe dahil olan 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu ve 1 itfaiyecinin acı haberi geldi.
GÜNDEM Haberi
Van Kurtarma Bölgesinden Acı Haberler Gelmeye Devam Ediyor

Son dakika haberler, Geçtiğimiz günlerde Van'da 5 kişinin öldüğü çığ faciasında hala kayıp olan 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine de çığ düşmesi gerçekleşti. Olayda üzerine çığ düşen ekipten 30'dan fazla kişi kurtarılırken, ekibe dahil olan 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu ve 1 itfaiyecinin acı haberi geldi. Hala devam eden kurtarma çalışmaları ise bölgeye sevk edilen takviye ekipler eşliğinde devam ediyor. Kurtarma ekibine katılan ve Çığ altında olduğu değerlendirilen 10-15 kişi için bölgede zamana karşı yarış hala sürüyor.

Önceki gün, çığ altında kalan minibüste ise 5 kişi hayatını kaybetmişti, 7 kişi ise kurtarılmıştı.

Son dakika haberleri gündemin nabzı hebrine göre;

Çığ bölgesindeki son gelişmelerle ilgili bilgiyi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu verdi. Bölgede ki olayın ardından hemen müdahalenin ekiplerce başladığını ifade eden Soylu, "30'u aşkın arama kurtarmacı, vatandaş, gönüllü korucumuz, UMKE'cilerimiz ve jandarmamız kurtarıldı. Maalesef 8 jandarma, 1 itfaiyeci ve 3 güvenlik korucusunu kaybettik" diye açıkladı. Süleyman Soylu, enkaz altında kalan ve kurtarma çalışmaları halen süren kişi sayısıyla ilgili net bir bilgi vermekten kaçındı. 


Van AFAD Müdürüde Çığ altında kalmıştı

Çığ altından çıkarılanlar arasında bulunan Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar ise ilk müdehalelerin ardından hastaneye kaldırıldı. Olayın büyüdüğü ve acı haberlerin geldiği bölgeye kurtarma çalışmalarına katılmaları için bölgeye takviye ekipler gönderilmeye devam edildi. Milli Savunma BakanlığıTürk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olan bir uçağın, arama-kurtarma bölgesinde ki çalışmalarına destek verecek olan 75 kişilik AFAD ve Jandarma ekibine gerekli teçhizatı Ankara’dan Van’a ulaştırmak için görevlendirildiğini duyurdu.

NTV televizyon yayınına telefonla aracılığı ile bağlanan Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas ise, kurtarılan kişlierin hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN DA OLAYLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMA GELDİ

Düşen çığla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Devam eden arama kurtarma çalışmaları sırasında bölgede tekrar bir çığ düşme hadisesi yaşanmıştır. Yaşanan bu çığ düşmesi olayında şu ana kadar 30 kişiye ulaşılmış olup, çığ altında olanlar için arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir" diye ifade edildi.

Olayın hemen ardından bölgeye Bitlis, Siirt, Van, Hakkari, Erzurum, Şırnak ve Ankara illerinden Jandarma dahil çok çeşitliarama kurtarma ekipleri sevk edildiği belirtilerek konuyla ilgili olarak şöyle devam edildi:

"Ayrıca arama kurtarma faaliyetlerini koordine ettiği sırada çığ altında kalan Van AFAD İl Müdürü'nün yerine Muş İl AFAD müdürü bölgeye sevk edilmiştir. Diğer iller teyakküza geçirilmiş olup arama kurtarma çalışmaları için hazır bekletilmektedir. Ayrıca Ankara’dan yürütülen çalışmaları sevk etmek üzere AFAD Müdahale Daire Başkanı bölgeye gönderilmiştir. Gelişmelerle ilgili bilgi verilecektir."CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONU İLE İLGİLİ BİLGİ ALDI

Başkan Tayyip Erdoğan, telefonla görüşme sağladığı İçişleri Bakanı Soylu'dan Bahçesaray'daki çığ düşmesi ve arama kurtarma çalışmalarına ilişkin bilgi almayı ihmal etmedi.

İLK ÇIĞDA 5 KİŞİ ÖLMÜŞ 7 KİŞİ YARALANMIŞTI

7 kişi sağ kurtarılırken 5 kişinin ise acı haberine ulaşılmıştı. İkinci arama kurtarma çalışmaları ise bugün sabah saat 07.00 sıralarında tekrar başlamıştı

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Van Kurtarma Bölgesinden Acı Haberler Gelmeye Devam Ediyor
Van Kurtarma Bölgesinden Acı Haberler Gelmeye Devam Ediyor
Van Kurtarma Bölgesinden Acı Haberler Gelmeye Devam Ediyor
Van Kurtarma Bölgesinden Acı Haberler Gelmeye Devam Ediyor
Yorumlar
Haber Yazılımı