Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 14:08 Bu haber 581 kez okundu
 
WERNER FORSSMANN - KENDİ KALBİNE KATETER TAKAN ADAM
Kardiyak kateterizasyon bu tıbbi işlem günümüzde sıradan bir operasyon haline geldi fakat 20. yüzyılın başlarında yapılması son derece riskli bir işlemdi.
TEKNOLOJİ Haberi
WERNER FORSSMANN - KENDİ KALBİNE KATETER TAKAN ADAM

WERNER FORSSMANN - KENDİ KALBİNE KATETER TAKAN ADAM

 

KALBE DOKUNMANIN KALBİ DURDURACAĞINA İNANILIYORDU

 

Son dakika haberler, Kardiyak kateterizasyon bu tıbbi işlem günümüzde sıradan bir operasyon haline geldi fakat 20. yüzyılın başlarında yapılması son derece riskli bir işlemdi. Basitçe anlatmak gerekirse kolda, boyunda veya karında açılan bir kesikten sokulan ince bir tüpün kalbe gönderilmesidir. Geçmiş zamanlarda atan bir kalbe dokunmanın kalbi durduracağına inanılıyordu ve bu sebeple bu işlem akıl almaz sayılıyordu.

 

DENEY BAŞARILI GEÇSEDE İŞİNDEN OLDU

 

Gündemin nabzı, Werner Fossman ise bunun aksine inandı ve bunu ispatlamak için 1929 senesinde Alman bilim insanı Werner kolunu uyuşturduktan sonra açtığı bir kesikten kateteri soktu ve kalbine kadar ulaştırdı. Kateterin istediği yere ulaştığından emin olmak için X-Ray taramasıyla kendini kontrol etti. Deneyi başarıyla sonuçlandı fakat bu denemesi nedeniyle işinden atıldı ve meslektaşları tarafından dışlandı. Neyse ki bilim dünyası hakkını geçte olsa verdi ve 1956 yılında Nobel Ödülü'ne layık görüldü.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: WERNER, FORSSMANN, -, KENDİ, KALBİNE, KATETER, TAKAN, ADAM, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı