Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 06:38 Bu haber 401 kez okundu
 
Wikipedia kullanıma neden açıldı?
Wikipedia'nın kapanmasındaki en önemli unsur 'Suriye iç savaşı'na dış müdahaleler' ile 'Devlet destekli terörizm' başlıkları altında Türkiyeden bahsetmişti.
DÜNYA Haberi
Wikipedia kullanıma neden açıldı?

Wikipedia'nın erişime kapatılmasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi hak ihlali saydığı kararının gerekçesi, geçtiğimiz gün resmi Gazete'de yayımlandı. Bu sekilde Wikipedia'nın kullanıcılarına yeniden erişime açılması için süreç başlamış oldu.


WIKIBEDİA YENİDÖNEMDE YENİDEN ERİŞİME AÇILDI


Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince Wikipedia'ya erişimin engellenmesine ilişkin karar, kaldırıldı. Karar hemen BTK'ya gönderildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İnternet Daire Başkanlığı yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti, 'çalışmaların sürdüğü ve resmi açıklama yapılacağını'. Wikipedia dün gece yarısına doğru saat 22.30 sıralarında erişime açıldı.


• 'TÜRKİYE'Yİ ÖZLEDİK' KAMPANYASI BAŞLATMIŞTI


Wikipedia geçtiğimiz dönemde Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye'yi özledik) hasthag'iyle bir kampanya başlatmıştı.


WIKIPEDIA'NIN KAPANMA NEDENI NEYDİ ?


Wikipedia'nın kapanmasındaki en önemli unsur 'Suriye iç savaşı'na dış müdahaleler' ile 'Devlet destekli terörizm' başlıkları altında Türkiyeden bahsetmişti ve bu içerikler sebebiyle 2017 yılında erişime kapatılmıştı.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Wikipedia, kullanıma, neden, açıldı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı