Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 13:15
 
Yarın Bocuk Gecesi. İyi korkular.
950 NÜFUSLU KÖYE 40 BİN KİŞİ.
- Haberi
Yarın Bocuk Gecesi. İyi korkular.

CADILAR BAYRAMI DEĞİL, BOCUK GECESİ.

 

Edirne Keşan ilçesinin Çamlıca köyünde her yıl adet olan "Bocuk Gecesi" bu yıl da 18 Ocak 2020 Cumartesi gecesi yapılacak. Onbinlerce kişi bu korku gecesi için köye akın ediyor.

 

 

950 NÜFUSLU KÖYE 40 BİN KİŞİ

 

 

Bu yıl 950 nüfuslu Çamlıca köyüne 40 bin kişinin katılması bekleniyor. Balkan geleneği olan ‘Bocuk Gecesi’ için hazırlıklar tamamlandı. Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Çamlıca Köyü Muhtarlığı ve köy halkının iş birliğiyle 18 Ocak 2020 tarihinde Keşan’a bağlı Çamlıca köyünde gerçekleştirilecek.

 

 

CADILAR BAYRAMINDAN ESİNLENİLMİŞ DEĞİL

 

 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; “Geleneksel ‘Bocuk Gecesi’ her yıl Ocak ayı içerisinde Çamlıca köyünde kutlanıyor. ‘Bocuk Gecesi’ önemli bir geçmişe sahip Balkan kültürü. Bu gece cadılar bayramı olarak algılanıyor ama bu doğru değil. O dönemlerde Balkanlar’da yaşayan Hristiyanlar kendi geleneklerine göre domuz pişirirken, Müslümanlar da kabak tatlısı pişirerek bu geleneği yerine getiriyorlarmış. Bu gelenek Çamlıca köyünde de Müslümanların yaptığı gibi yaşatılmaya çalışılıyor. O akşam herkesi geceye katılmaya ve kötülüklerden korunmak için kabak tatlısı yemeye davet ediyoruz. Eğer o gece kabak tatlısı yenirse geleneğe göre o yıl kötülüklerden, hastalıklardan uzak kalınıyor. Eskiden hane halkı beyaz çarşaflar giyilerek ve pencereler çalınarak korkutulurmuş. Bu kabak tatlısının da korkutularak yenmesi gerekiyor. Bu gelenek tabi yıllar içerisinde bazı değişikliklere uğramış” şeklinde konuştu.

 

 

ÖNÜMÜZDEKİ YIL BOCUK GECESİ 2 GÜN BOYUNCA KUTLANACAK

 

 

Helvacıoğlu şöyle devam etti ; Bu yıl Türkiye genelinde 37 şirket ‘Bocuk Gecesi’ne tur düzenledi. “37 şirketten geceye turlarla insanlar gelecek. Yaklaşık 40 bin kişinin geceye katılması bekleniyor. Çok farklı etkinlikler misafirlerimizi bekliyor. Önümüzdeki yıl bu etkinliği 2 güne yaymayı planlıyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı