Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 11:56
 
Yasak Deneyler!
Nazilerin İnsanlar Üzerinde Gerçekleştirdiği Ürkütücü Deneyler
KÜLTÜR Haberi
Yasak Deneyler!

Yasak Deneyler

 

Nazi Deneyleri


Kan Pıhtılaştırma Deneyleri:


Gündem Sigmund Rascher, Dachau toplama kampındaki esirlere kan pıhtılaşma deneyleri yapan bir doktordu. Pancar ve elma peltesinden yapılmış bir tablet olan Polygal'i üretmiş ve bu tabletlerin cephelerde veya tıpta kanamanın durdurulmasına yardımcı olacağına inanıyordu. Hastalarının her birine bir tablet verildi ve sonra Polygal'in test edilmesi için boyunlarına veya göğsüne zarar verildi. Bugün hangi yemeği yapsam? Hatta anestezi kullanmadan bacakları kesildi.

Sülfonamid Deneyleri:

Ravensbruck toplama kampında tutuklular üzerinde, bir antibiyotik türü olan sülfonamidlerle ilgili testler yapılıyordu. Deneklerin bacakları kasıtlı olarak dikey bir şekilde kesiliyor ve doktorlar yaraları kapatmak için bir bakteri karışımı sürüyorlardı. Savaşlardaki ortamı yaratmak için deneylerde gaz basıncıyla cam parçaları püskürtüyorlardı. Bu deneyler bugün kullanımda olan benzeri ilaçların geliştirilmesini sağlarken yüzlerce insan korkunç bir şekilde can verdi.

Hipotermi Deneyleri:

Alman orduları Doğu Cephesi’nde karşılaştıkları soğuk algınlığından güçsüz düşüyordu. Bunun için Dr. Sigmund Rascher, Auschwitz ve Dachau kamplarındaki esirlere deneyler yapmaya başladı. Vücut ısısının ne kadar sürede düştüğünü ve ne zaman ölüme sebep olduğunu merak etti. Ayrıca donmuş bedenleri de canlandırmak istedi.

Esirler, 0’ın altındaki sıcaklıklara sahip buz tanklarına kilitlendiler ve pek çoğu öldü. Sadece bilinç kaybı yaşayanlar ise kavurucu güneş lambalarının altına kondular. Ayrıca kaynar su içmeleri için zorlandılar.

Kimyasal Silah Deneyleri:

1943 ve 1944 yıllarında üç ay süresince Buchenwald toplama kampındaki tutsakların üzerinde fosfor yanıkları meydana getiren bombalar denendi ve sonra çeşitli ilaçlarla tedavi yöntemleri arandı. Bir çok esir ağır şekilde yaralandı. 

İçilebilir Deniz Suyu Deneyleri:

Deniz suyunu içilebilir hale getirmenin yollarını aramak için Dachau'daki esirler üzerinde deneyler yapıldı. Denekler, su, deniz suyu, işlenmiş deniz suyu ve tuzsuz deniz suyu olmak üzere dört farklı gruba ayrıldı. Deniz suyu alanlar şiddetli ishal, konvülsiyon, halüsinasyon, delilik ve ölümle karşı karşıya geldi. 

Zehir Deneyleri:

1943 Yılında esirlere Buchenwald toplama kampında zehirler gizlice verildi. Bazıları doğrudan zehirli yiyeceklerden dolayı ölürken, bir sene sonra, mahkumlar daha hızlı bilgi edinmek için zehirli mermilerle vurulmaya başlandı.

Sterilizasyon Deneyleri:

Naziler, toplama kamplarında tutulan esirlere toplu sterilizasyon denemeleri yaptı. Bir dizi deneyde kadın üreme organlarına kimyasal tahriş edici madde enjekte edildi ve bazı kadınlar bu yüzden öldü. Yaşayanlar ise otopsilerin yapılabilmesi için öldürüldüler. Başka bir deney setinde, esirlerin mideleri, kasıkları ve kalçalarında ciddi yanmalara sebep olan yoğun X-ışınları uygulandı.

Kemik, Kas ve Sinir Rejenerasyonu ve Kemik Transplantasyon Deneyleri:

Yaklaşık bir sene boyunca; kemikleri, kasları ve sinirleri yeniden üretmek için Ravensbruck toplama kampındaki esirler deneylerde kullanıldı. Sinir operasyonlarıyla esirlerin sinir uzuvları canlı canlı çekildi. Bazılarının kemikleri kırıldı ve rejenerasyon deneyleri yapılırken, İddialara göre kemik nakli için kapsamlı operasyonlar gerçekleştirildi.

Tifüs Aşısı Deneyleri:

Buchenwald ve Natzweiler toplama kamplarındaki doktorlar, 1941'den 1945 yılının başına kadar esirlere, tifüs ve diğer ateşli hastalıkların aşısını verdiler ve sonra virüs enjekte edildi. Esirlerin 90’ından fazlası öldü.

Auschwitz’in İkizleri:

Deneylerin amacı, Alman ırkından gelmeyen herkesten kurtulmaktı. Yahudiler, siyahiler, İspanyollar, eşcinseller ve diğer herkes imha edilecek, böylece sadece Alman ırkı kalacaktı.

Josef Mengele Auschwitz toplama kampında gördüğü ikizlerden üzerinde deneyler yaptı. İris nakli, kalıtsal karşılaştırmalar için yapılan deneyler sonucunda hastalanan Auschwitz ikizleri'den birisi öldü diğeri de öldürüldü. 

Yüksek Rakım Denemeleri:

Dachau toplama kampındaki esirler, yüksek irtifalardaki insanların dayanıklılık sınırlarını test etmek için Mart-Ağustos 1942 tarihleri arasında deneye tabi tutulup, yaklaşık 21.000 metre yükseliği hissettiren yapay atmosfer odalarına kapatıldılar ve pekçoğu öldü.

Sıtma Deneyleri:

Üç yıldan uzun bir süre, sıtma tedavisi için 1000'den fazla esir üzerinde deneyler yapıldı. Sağlıklı esirler sivrisinekler veya bu sivrisineklerden alınan virüslerle hasta edildi. Sonra bu mahkumların üzerinde çeşitli ilaçlar denendi ve yine bir çoğu öldü.

  
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bender Deneyleri

Dünyanın En Acımasız Deneyleri
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Dünyanın en acımasız deneyleri, Tarihin en utanç verici Deneyi, yasak deney
Yorumlar
Haber Yazılımı