Haber Detayı
26 Ocak 2020 - Pazar 23:46 Bu haber 568 kez okundu
 
Yaşlanmanın önüne geçiliyor, bakın nasıl?
Vampir filmlerini andıran bir yöntemin 1615'te Andreas Libavius ortaya atmıştı. Genç bedenlerden yaşlı bedenlere kan nakli yapılması.
SAĞLIK Haberi
Yaşlanmanın önüne geçiliyor, bakın nasıl?

 

Gündemin nabzı sizin için genç kalmanın sırlarını araştırdı, Sonsuza kadar genç kalmak insanların yıllardır düşlerini kurduğu ve bunun adına çözüm üretmeye çalıştığı bir özlem.


Peki yaşlanmanın önüne geçebilseydik ne olurdu?Aldığımız haberler'e göre 1850'li yıllarda ABD'de ortalama insan ömrü 40-45 yaş arasıydı. Bu durum günümüzde ise 78 yaşa kadar çıktı. Son zamanlarda tıp alanındaki gelişmeler ve çalışmalar gösteriyor ki insan ömrü dahada uzayabilir.Bunun sonucu toplum üzerinde nasıl bir etkiye sebep olur?Unutmamalıyız ki sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışırken (Tüketim Çılgınlığı )
Dünya nüfusunun fazla artması durumunda, bu kıt olan doğal kaynakları korumak için yönetimler sert önlemler alabilir. Örnek vermek gerekirse, Çin'de 1970'li yıllara kadar hızlı nüfus artışını engellemek için geçtiğimiz yıllara kadar tek çocuk yapma zorunluluğu vardı.


Ortalama yaşam süresinin uzaması durumunda genelde nüfusda yukarı yönlü bir değişim olacağı düşünülür. Tabiki nufus artışı böyle olmaz. Nüfus kriterini belirleyen ana unsur doğum oranıdır.


Son dönemlerde fareler üzerinde yapılan deneylerde, metformin adı verilen bir ilacın verildiği, diyabet hayvanlarının diyabet olmayan ve ilaç kullanmayan hayvanlara göre daha uzun yaşadığı görüldü. Yapılan bu klinik deneyin ardından, metformin'in sadece tip 2 diyabete karşı değil, yaşlanmaya karşı da koruyucu etkilerinin olabileceği üzerinde yoğunlaşıldı.


Fakat sadece yaşlanmaya karşı koyan değil aynı zamanda da bu sureci tersine çeviricek ilaçlarında olabileceği belirtiliyor.Vampir filmlerini andıran bir yöntemin 1615'te Andreas Libavius ortaya atmıştı. Genç bedenlerden yaşlı bedenlere kan nakli yapılması. 2005 yılında ise bu fikir fareler üzerinde bir deneyle sonuçlandı ve şaşırtan ve cesaret veren sonuçlar alındı. Tabi yapılacak bu kan naklinin bazı riskleri vardı, onlarda akciğerlerde hasar ve enfeksiyona yol açmasıydı.Fakat günümüz laboratuvar testlerinde etkisi kanıtlanmış tedaviler de hala geliştiriliyor.Mesela, fare deneylerinde yeni hücre oluşumu için bölünemeyecek durumda ve ölmek üzere olan yaşlı hücreleri Foxo4-DRI bileşimi enjekte edilerek farelerin daha uzun yaşaması sağlandı.


İnsan yaşıyla karşılaştırıldığında 100 yaşında olan farelerin (30 aylık ) hala aktif olması ilacın etkisini kaybetmediğini gösteriyor.


Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi Moleküler Genetik Bölümü'nden Peter de Keizer'e göre, "onarılamayacak düzeyde hasar görmüş zararlı yaşlı hücreleri hedef alarak yaşlanmayı geciktirebilir, hatta bir dereceye kadar geri çevirebilirsiniz".


Gençlik konusuyla Google da yakından ilgili olsa gerek ki, ana şirketi Alphabet'in alt şirketlerinden biri olan Calico, insanların ömrünü kontrol eden biyolojik süreçleri anlamayı, tanımayı ve daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürmeyi sağlamayı mümkün kılacak ileri teknoloji ürünlerini geliştirmeye çalışıyor.


Peki bu çalısmaların sonuç verdiğini düşünürsek bu durum hangi sonucu doğurur ?


2015 yılında İngiltere ve Galler'de her anne ortalama 2 çocuk doğumu gerçekleştirdi. İnsanların sağlık ve eğitim konusunda kendini geliştirmesi sayesinde, eskisi gibi çocuk ölümleri olmadığından aynı oranda, fazla doğum da olmuyor.


Ayrıyeten hiç çocuk sahibi olmak istemeyen kadınların sayısı arttığı gibi doğum yapanların yaş ortalaması da 30'a yükseldi. Artık birçok ülkede doğum ve ölüm oranları sadece birbirini karşılıyor.


Tabi işin birde Etik boyutu var


Yaşlanmayı geri çevirmeyle ilgili tedavi toplumda herkesim tarafından rahatlıkla kullanılabilecek düzeye gelene kadar toplumda ikilik oluşturacaktır ve ekonomik olarak üstün olanların yaptırabileceği bir tedavi yöntemi olacaktır.
Zaten günümüz dünyasında afrikali bir çocuk ile Londralı zengin bir aile çocuğunun yaşam standartları arasında uçurum söz konusu iken birde bu tedavi ile insan ahlakının ve anlayışının zedeleneceği düşüncesindeyim.


Bu tedavi artık eşit olarak herkese açık olduğunda ise artan yaşlı nüfusa bağlı düşen üretme gücü ve yaşlı bir nüfus sorunuyla karşı karşıya kalınacak.


Genelde gençleşmeyle ilgili çalışmalar fiziksel görüntüyle ilgili ama sadece dış görünüşümüz de değişiklik olmuyor yanı sıra Alzheimer, demans gibi nörolojik ve ruhsal boyutlarıda göz ardı etmemek lazım.


Yaş ortalamasının uzadığı bugünlerde daha uzun yaşamamıza rağmen demografik bakımdan dolu dolu olduğumuz yaşlar hala 20'li ve 30'lu yaşlar olduğunuda unutmamamız lazı..

 

Dünyanın en ölümcül 12 hastalığı. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Yaşlanmanın, önüne, geçiliyor,, bakın, nasıl?,
Yorumlar
Haber Yazılımı