Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 12:16
 
Yavru Kedi Bakımı
Yavru Kedi Ne Zaman Kuma Alıştırılır?
EĞİTİM Haberi
Yavru Kedi Bakımı

Yavru Kedi Bakımı

 


Yavru bir kediniz var ve ona bakmanız gerekiyor. Mamasını yedirmek, rahatça uyumasını sağlamak ve en önemlisi tuvalet eğitimi vermek. Bunun için hiç tecrübeniz yoksa eğer yazımız tam da size göre...

Yazımızda yavru kedi tuvalet eğitimi'ne değineceğiz. Yavru kedilerin zorlu bir tuvalet eğitimleri yoktur aslında. Yavru kediler, annelerini izleyip, tuvaletlerini nasıl yapacaklarını öğrenirler. Hatta hiç anneye sahip olamamış kediler bile gerek içgüdüsel gerek sizin yönlendirmenizle tuvaletlerini nereye, nasıl yapmaları gerektiğini öğrenirler.

Yavru Kedi Ne Zaman Kuma Alıştırılır?

Yeni doğmuş kediler 3 haftalık oluncaya kadar tuvaletlerini kendileri yapamaz. Normalde anneleri yavru her yemek yedikten sonra yavrularının popo bölgesini yalayıp tuvaletini yapmasına yardımcı olur ancak 1 aylık olduklarında kendi kendilerine tuvaletlerini yapmaya başlayabilirler.

Yavru kedilerin tuvaleti geldiğini nasıl anlarız?

 
 
 
Yavru kedilerin tuvaleti geldiğini nasıl anlarız? Öncelikle yavru kediniz için tuvalet eğitimini verebileceğiniz çok yüksek olmayan bir kum kabı seçmeniz gerek. Üstü kapalı yada yüksek kum kaplarından kediniz korkabilir ve bu da tuvaletini başka yere yapmasına neden olabilir.

Kedi kumu seçerken, topaklanan kedi kumunu tercih ederseniz kediniz için de sizin içinde hijyen açısından ideal olacaktır. Ayrıca topaklanan kedi kumundan dışkıyı rahatça alabilir böylece tüm kumu değiştirmeden uzun süre kullanabilirsiniz. Topaklanan kedi kumu dışkı kokusunu da daha kolay gizler.

Eğer kediniz eşelenme hareketi yapıyorsa tuvaleti gelmiş demektir fakat bu demek değildir ki mutlaka bir işaret verecek. Tuvalet eğitimi esnasında kedinizin bütün evi kullanmasına izin vermeyin ki böylece ufak kazaları da önlemiş olursunuz çünkü ilk zamanlar kedinizin kafası karışabilir tuvaletini başka yerlere yapabilir.

Kedime tuvalet eğitimi veremiyorum

Kum kabını kedinizin mama ve su kabının olduğu yere koymayın. Kediler bundan hoşlanmaz, mamalarına yakın olan kum kabını kullanmak istemeyebilirler. Kedinizi mamasını yedikten biraz sonra ve uykudan kalktıktan birkaç dakika sonra kum kabına bırakın. Kediniz kum kabı içinde kumu eşeleyebilir eğer, eşelenmiyorsa ön patisini tutarak yavaşça kumu eşeletmeyi öğretebilirsiniz. Böylece ne yapması gerektiğini biraz biraz anlamaya başlayacaktır.  Ayrıca kedinizi saat başı kum kabına bırakarak tuvalete gitmesi gerektiğini hatırlatabilirsiniz.
Yavru kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir?
 
Kedinizin  kum kabına alışması için birkaç kere kabın içinde kendi çişinin kokusunu alması da iyi olacaktır. Kedinize tuvalet eğitimi vermek 1 haftanızı alacaktır.

Ayrıca kediniz seçmiş olduğunuz kumu, kum kabını yada kum kabının yerini beğenmemiş olabilir. Bunun için farklı bir kum kullanıp, kum kabının yerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Kedinizin kumunu da zamanında temizlemeniz gerekir yoksa tuvaletini kum kabının dışına yapabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Covid 19 Rastlanan Kediler İtlaf Edildi

Ayasofya'nın Kedisi Gli

Ayasofya'da Yaşayan Kedi Gli Hastalandı
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Kedi tuvalet eğitimi kaç yaşında başlar, 1 haftalık yavru kedi nasıl bakılır, Yavru kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir, 1 aylık Kedi tuvalet eğitimi, Bebek kedi tuvalet yaptırma,
Yorumlar
Haber Yazılımı