google-site-verifica
Haber Detayı
16 Mart 2020 - Pazartesi 22:43 Bu haber 417 kez okundu
 
Yeni Tip Koronavirüs İle İlgili Kapatılan Mekanlar
İçişleri Bakanı, toplu bulunulan spor salonundan huzur evlerine bir çok yeri geçici süreliğine kapatma kararı aldı. Detaylar haberimizde...
SAĞLIK Haberi
Yeni Tip Koronavirüs İle İlgili Kapatılan Mekanlar

KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ ALINAN SON ÖNLEMLER NELER?

 

Türkiye coronayla mücadelesinde hız kesmiyor! Geçtiğimiz 24 saat içerisinde hangi önlemler alındı?

 

-Bakan Fahrettin Koca Türkiyede ki Koronavirüs vakkasının 18 olduğunu teyit etti.
-Aynı zamanda Koca, Resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiyede karşılaşılan ilk vakkanın çevresindeki gözlem içersinde tutulan iki kişide meydana geldiğini duyurdu.
-Vakkaların asıl artış sebebinin Avrupa'dan gelmiş 7 ve yine Amerika'dan gelmiş 3 vaka olduğunu belirten Fahrettin Koca, toplam virüslü vakka sayısının 18'e ulaştığını ifade etti.
-İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiyedeki Bütün il Valiliklerine "koronavirüs tedbirleri" konulu ek bir genelge daha yollandı.
 
 

Son dakika haberler, İçişleri Bakanlığı'ndan yeni covid19 virüs ile ilgili genelgesi! Bu gece 00.00'da başlıyor!!!

 

 

Koronavirüs yani covid 19 salgınının tespit edilmesinin hemen ardından ülkemizde alınan önlemler kademeli olarak artırıldı ve son 24 saatte de salgınla ilgili önemli gelişmeler yaşandı.
 
İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge bu gece yarısından itibaren yürürlüğe giriyor ve bu genelgeye göre tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan düğün salonu, çalgılı müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacağı açıklandı ve bu genelgeyle Türkiyenin konuya hasaslığı ve konunun önemi gözler önüne serildi.
 
Yayımlanan ve yürürlüğe giren bu genelgeye göre, Sivil Toplum Kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimleri dahil olmak üzere, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri, icrai zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç tutularak, saat gece yarısı 00:00 itibarıyla bir sonraki emre kadar geçici olarak erteleneceği bildirildi.
 
 
 

Zorunlu olan duruşmalar hariç gerisi ertelendi

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kovid-19 ile ilgili mücadele tedbirleri kapsamında yaşlı statüsündeki, 60 yaş üstü ve risk grubundaki hakim ve savcıların izinli sayılacağını, bugün itibarıyla tüm adliyelerde yargı mensuplarının acele, tutuklu, zorunlu işler haricinde duruşmaları ertelediğini, yeni duruşma günlerinin ise ilgiliye elektronik tebligat ile Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan UYAP portalı aracılığıyla iletileceğini, dosya sahiplerinin takiplerini UYAP aracılığı ile yapabileceğini dile getirdi.
 
Noterlik uygulamasının hafta sonu için olan kısmının durdurulduğunu bildiren Gül, açılacak yeni davaların yanı sıra başlatılacak icra takiblerinin de UYAP üzerinden yapılabileceğini aktardı.
 
Anayasa Mahkemesi de kısmi kapatılanların arasında ve buna göre, 30 Mart'a kadar tedbir talepleri ve acil konular dışındaki Genel Kurul ve Bölüm toplantılarının yapılmayacağını açıkladı.

 

Huzurevi ziyaretlerine kısıtlama getirildi

 

 

AÇSH Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaşlı barınma evleri olan huzurevlerinin tamamına zorunlu sebepler hariç ziyaretçi kısıtlaması getirildiğini, huzurevinde kalan yaşlıların günde 4 kez 6 saat arayla vücut ateş takibinin düzenli yapıldığını ve huzurevlerinde görevli personele yapılması gerekenler konusunda gerekli eğitimin verildiğini bildirdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın kovid 19 ile ilgili almış olduğu önlemler arasında dezenfektan üretimi yapan mesleki ve teknik Anadolu lisesi sayısını sayısı artırılarak 28'den 44'e çıkardı.
 
Bakanlık bu alınan bir dizi önlemin yanı sıra web sitesinde yeni tip koronavirüs hastalığıyla ilgili oluşturduğu link ile bu hastalığın tanımı, nasıl bulaştığı, kimlerin risk altında bulunduğu ve korunma yollarıyla ilgili bilgilendirme yapmaya başladı.

 

 

Cuma namazı kılınmasıda ara verilenlerin arasında

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yeni tip korona virüsü yayılma tehlikesi bitinceye kadar, en kalabalık olan cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesinin bu şartlar altında gerekli hale geldiğini, yaşadığımız bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınmasının yeterli olacağını bildirdi.
 
Ezanların okunmaya devam edeceğini ve gerekli tedbirler alınarak camilerin münferiden namaz kılmak isteyenler için açık kalacağına karar verildiğini belirten Erbaş, özel turla giden 390 civarında umrecinin bu gece yurda döneceğini sözlerine ekledi.
 
 

Üniversitelerin tıp fakültelerinde yıllık izinler durduruldu

 

 

Yükseköğretim Yürütme Kurulu (YÖK), üniversitelerin tıp fakültesi hastaneleri ile tıp fakültesi sağlık, uygulama ve araştırma merkezlerinde görev yapan bütün personelin yasal mazeretleri hariç yıllık izinlerinin durdurulması kararı aldı.

 

Donald Trump'tan Flash Sözler; Ulusal Seferberlik İlan Edildi. TIKLAYIN
Yeni Tip Koronavirüs İçin MEB'in Aldığı Flash Karar. TIKLAYIN
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Yeni, Tip, Koronavirüs, İle, İlgili, Kapatılan, Mekanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı