Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 18:04 Bu haber 660 kez okundu
 
Yeni Torba Yasa Yolda
Verilen yasa teklifiyle Emekli maaşları, BES, internetten silah satışı vb yasalarda büyük değişikliğe gidiliyor.
GÜNDEM Haberi
Yeni Torba Yasa YoldaVerilen yasa teklifiyle Emekli maaşları, BES, internetten silah satışı vb yasalarda büyük değişikliğe gidiliyor.

Hükümet, birçok bakanlığı ilgilendiren düzenlemeler için yasa teklifinde son noktaya geldi. Yapılacak bu düzenlemelerle ilgili dikkat çeken değişiklikler de bulunmakta.Torba yasa içerik başlıkları; internetten silah satışı, emekli maaşlarıBES, yurt dışında boşanma, grev ve lokavt, mücbir sebep ve enerji yatırımlarına inceleme gibi konularda değişiklikler var.
 

  • Yurt dışında boşanma işlemleri


Yurt dışın da yapılan boşanma işlemlerinin ardından, Türkiye’de bu işlemin tescili için tarafların nüfus müdürlüklerine başvurması zorunluydu. Bu işlem daha önce mahkeme yoluyla yapılabiliyordu. Ancak iki taraftan birinin gelmemesi veya gelememesi (ölümü) durumunda tescil işlemi yapılamıyordu. Artık yapılan bu yeni düzenlemeyle, taraflardan birinin başvurusu yeterli olacak.

 

  • Yurt Dışında İşe Girenlerin Emekli Maaşları Kesilmeyecek


Ülkemizin vatandaşı olup yurt dışında yaşayanların, Türkiye’den emekli olup aynı zamanda yurt dışında ikinci bir işe girmeleri durumunda Türkiyede ki emeklilik aylıkları kesiliyordu. Yeni yapılan bu düzenleme ile, yurt dışında yarı zamanlı (part time) işe girenlerin Türkiye’den alacakları emekli maaşları kesilmeyecek.

 

  • Yine Yurt Dışında Yaşayanlar BES'e dövizle başvuru Yapabilecekeler


Yurtdışında yaşayan Vatandaşların BES'ten yararlanmaları kolaylaştırılacak. Gurbetçiler TL ile değil direkt döviz ödeyerek de sisteme katılabilecek

 

  • İnternetten Silah Satışı Yasaklanıyor


Kamuoyunda da çok ve yerinde eleştiri alan internetten halka silah satışında yasak geliyor. Yivli yivsiz silahlarla, av amaçlı kullanılan her türlü kesici aletin artık internet üzerinden satışı yasaklanacak. Ayrıca hiçbir şekilde reklam ve tanıtımına izin verilmeyecek. Yasağa uymayanlara ise rekor bir para cezası verilecek.(50 bin tl)

 

  • Grev ve lokavt mücbir sebep


Maden ocaklarında 'mücbir sebep' sayılan heyelan, sel, grizu patlaması, çökme ve yangın gibi doğal olaylara grev ve lokavt konusuda ekleniyor. Bu sebeplerden herhangi biri olduğunda maden ocağı işletmecisinin devlete olan borçlarının ertelenmesine olanak sağlanacak. Buna ilişkin işlemler ise artık Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nce yürütülebilecek.

 

  • Emniyet'e bildirme zorunluluğu


Muhtara onaylattırılan çalıştırılanların arkasındanda emniyete bildirilme zorunluluğu edevlet üzerinden yapılacak işlemle değiştirilmiş oldu. Kısacası bu listeler, muhtarın onayına gerek duyulmadan, doğrudan doğruya e-Devlet üzerinden Emniyet’e bildirilecek.

 

  • Enerji yatırımlarına inceleme


Yönetimler bölgelerindeki enerji açığını kapatabilmek için değişik yollarla ilgili yeni yasalar çıkarıyor. Artık enerji yatırım alanları belirlenirken, yanlız Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan değil ayrıca Turizm Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden de görüş alınarak hareket edilecek. Turizm alanlarının ve askeri ve stratejik alanların enerji yatırımına izin verilmemesi ve ayrıca kontrolü sağlanacak.

 

  • Asgari ücrete destek verilecek


2020 yılında en düşük ücretle işçi çalıştıran işletmeler için getirilen 75 liralık destek de yasa metninde yer alıyor. Ayrıca (TSE) teknik konular için çalıştırmak üzere sözleşmeli eleman alabilecek.

Meclis Asgari ücret BES Emekli

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Yeni, Torba, Yasa, Yolda, Yurt dışında boşanma işlemleri, Yurt dışında b
Yorumlar
Haber Yazılımı