Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
15 Şubat 2022 - Salı 07:07
 
Yuri Gagarin
Yuri Gagarin Neden Öldü?
KÜLTÜR Haberi
Yuri Gagarin

Yuri Gagarin

 

Yuri Gagarin Hayatı

 
Gündem son dakika internet haberleri Yuri Gagarin kimdir? Yuri Gagarin neden öldü? Yuri Gagarin boyu. Yuri Gagarin ne zaman uzaya gitti? Uzaya giden ilk insan.

Yuri Gagarin, yalnızca 1.57 metre boyu ile uzaya giden ilk insan olma şansına erişmiş rus astronot. Yuri Gagarin Uzayda 1 saat, 48 dakika kaldı.

Adı: Yuri Gagarin
Doğum tarihi: 9 Mart 1934
Doğum yeri: Klushino - Rusya
Ölüm tarihi: 27 Mart 1968

Tam adı Yuri Alekseyeviç Gagarin olan kozmonotun eşi: Valentina Goryacheva idi. 1957–1968

Yuri Gagarin Kimdir?

 
1934’te Moskova Klushino’da doğan Yuri Alekseyeviç Gagarin, bir marangoz ve bir sütçü kızın oğluydu.

Gagarin uçuş tutkusunu keşfettikten sonra hafta sonlarını uçmayı öğrenerek değerlendirdi. Sonrasında ise Sovyet Hava Kuvvetleri’ne katıldı ve bir savaş pilotu oldu.

1960 yılında, ülkede yeni başlayan uzay programına katılmak için 20 adam seçildi. Erkeklerin 25 - 30 yaş arasında ve 1.57 den kısa olması gerekiyordu. Yuri Gagarin her iki şartıda karşılıyordu. O sıralarda iki kızı olan Valentina Goryacheva ile hayatını birleştirdi.

12 Nisan 1961’de ise roket Baykonur Kozmodrom'undan ateşlendi. Böylece Yuri Gagarin uzaydaki ilk insan ünvanını aldı.

Uzaya giden ilk insan olan Yuri Gagarin, Vostok I uzay gemisi ile Dünya’nın yörüngesinde döndü. Yuri Gagarin, dünyanın yörüngesinde sadece bir kere (108 dakika) döndü. 327 kilometre yüksekliğe ulaştı.

Gagarin'in Vostok uzay kapsülü ile inmediği, ondan atladığı ve yere paraşütle indiği belirtiliyor.

Bu olay büyük ses getirirken Rusya sokaklarına onun ismi verildi. Nikita Kruşçev tarafından Gagarin'e Sovyetler Birliği Kahramanı unvanı verildi

Gagarin kutlamalar için pekçok ülkeyi ziyaret etti lakin Amerika Birleşik Devletleri'ne girmesi yasaklandı. O sıra Başkan olan John F. Kennedy, Rusya'nın başarısına ortak olmak istemiyordu.

Artık Gagarin'i uçaklardan ve gökyüzünden uzak, emniyetli bir şekilde yerde tutmak istiyorlardı. Hatta bunun için pekçok kez terfi ettirildi. Bu sırada Yuri Gagarin, alkolede hayır diyemiyor aşırı alkol tüketiyordu.

Yuri Gagarin Neden Öldü?

 
1968’de, ünlü kozmonot bir MiG-15UTI ile rutin bir eğitim uçuşuna çıktı ve kısa süre sonra, uçak Kirzhach kasabası yakınlarında düştü. Hem Gagarin hem de uçuş eğitmeni Vladimir Seryogin öldü. Gagarin hayatını kaybettiğinde 32 yaşındaydı.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wan Hoo - 47 Roketi Sandalyeye bağlayıp uzaya gitme denemesi

İlk Uzay Oteli Açılıyor
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Yuri Gagarin kimdir, Yuri Gagarin neden öldü, Yuri Gagarin ne zaman uzaya gitt
Yorumlar
Haber Yazılımı