Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 18:26
 
Yürüyüşe çıktı, hayatının şokunu yaşadı: Milyonluk balina kusmuğu!
Balina kusmuğu ne işe yarar?
EKONOMİ Haberi
Yürüyüşe çıktı, hayatının şokunu yaşadı: Milyonluk balina kusmuğu!

Yürüyüşe çıktı, hayatının şokunu yaşadı: Milyonluk balina kusmuğu!

 

Balina kusmuğu ne işe yarar

 

Balina kusmuğu neden yasak?

gündem Balinanın midesinde üretilen bir maddedir. Balina'nın miğdesinde sert ve sivri olarak kalan cisimlerin bağırsaklardan kayarak geçmesini sağlamaktadır. Bu kusmuk ilk üretildiğinde aynen bir dışkı korkmaktadır fakat sonrasında Amber tazeleyici kokuları esaslara sahip son derece güçlü bir kimyasala dönüşmektedir.

Bir kadın yürüyüşe çıktığında tesadüfen karşılaştığı bir madde üzerine, gözlerine inanamadı. Deniz kıyısında yürürken karşısına çıktığı şeyin, balina kusmuğu olduğunu öğrenen Taylandlı kadın bulduğu amberin, piyasadaki değerini öğrenince şok geçirdi.
 

Balina kusmuğu kilogram fiyatı

Kusmuğun 1 milyon 900 bin tl yani, 185 sterlin edebileceğini ifade eden yetkililer, kusmuğun incelenmesi gerektiğini belirtti. Tayland da bulunan Nakhon Si Thammarat ilind sahilinde yürüyüş yapan 49 yaşındaki Siriporn Niamrin sahilde büyük ve değişik bir cisim gördüğünü ifade etti.

Bulduğu maddeyi inceleyen Niamrin, bu cismin bir balina kusmuğu olabileceğini fark edince hemen onu alarak evine götürdü. Niamran, bulduğu maddeyi komşuları ilede teyit ettikten sonra, cismin ambergis olarak da bilinen çok değerli ve nadir bulunan balina kusmuğu olduğunu anladı.
 

Balina kusmuğu neden pahalı

Yerel medyada yer verilen habere göre, parfüm endüstrisinde kullanılan ve çok nadir bulunan balina kusmuğunun gerçek olup olmadığının tespit edilmesi gerektiğini belirtti.

Ambergis'i bulan Niamrin, "Böylesine büyük bir parça bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Umarım bana para getirir. Evimde güvende tutuyorum ve yerel belediyeden kontrol etmeleri için gelip bakmalarını istedim" diye ifade etti.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Mersin'de 11 milyon tl değerinde balina kusmuğu ele geçirildi.


Endonezyalı Adam, Bahçesine Düşen Göktaşını 1,4 Milyon Sterline Sattı!


Yerli Lityum Üretimi
 

Kaynak: Editör: Serkan Ç
Yorumlar
Haber Yazılımı