Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
03 Şubat 2021 - Çarşamba 16:08
 
Yüz yüze egitim ne zaman basliyor?
Son Dakika haberleri: Aşı yapılacaklarda öncelik
EĞİTİM Haberi
Yüz yüze egitim ne zaman basliyor?

Yüz yüze egitim ne zaman basliyor?

 

MEB Bakan Selçuk Örgün eğitime geçiş için nasıl olacağı ile alakalı son dakika açıklamada bulundu ve "öğrencilerimiz eğitimlere seyreltilmiş şekilde haftada 2 gün devam edecek" dedi. Aynı zamanda Ziya Selçuk covid-19 aşı takvimi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı...

'MEB' Bakanı Selçuk, kabine toplantısında kararlaştırılan Örgün eğitim ile ilgili olarak açıklamalar yaptı. Verilen tüm bu çabanın çocukları bir an önce okul hayatına kavuşturmak olduğunu belirterek, "Her gün, bazen günde birkaç kez dünyadaki ve Türkiye’deki bilimsel verileri, raporları gözden geçiriyoruz. Büyük bir ekip verilerin akışını uygulamalarla ilişkilendiriyor. İl il ayrıntılı verileri takip ediyoruz. Bilim Kurulu’nun ortaya koyduğu görüşler dikkatle değerlendiriliyor. Fiziksel ve ruhsal sağlık verileri, psiko-sosyal veriler, akademik ölçme değerlendirme verileri karşılaştırmalı olarak dikkate alınıyor" diye ifade etti.

 

MEB anaokulu ne zaman açılıyor?

Ziya Selçuk Başkan Erdoğan ile Kabine toplantısında Eba'dan Örgün eğitime geçişin detaylarını paylaştığını belirterek,

Meb anaokulu ne zaman açılıyor"Daha önce belirttiğimiz gibi 15 Şubat Pazartesi günü ikinci yarıyıla başlayacağız. Köylerimizde salgının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görüldüğünden çocuklarımızın eğitiminin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için köy okullarımızı tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz. Gündeminnabzı. com Elbette salgının seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurulları bazı köylerimizde uzaktan eğitimi önerebilecektir. Okul öncesine verdiğimiz önem malumunuzdur. Bizim için eğitimin başlangıcıdır. Bu sebeple çocuklarımızın güçlü bir başlangıç yapmaları ve daha da gecikmemeleri için 15 Şubat’ta tüm bağımsız anaokullarımızı da tam zamanlı açma kararı verdik. 1 Mart Pazartesi günü ilkokullarımızın tüm sınıf düzeyleriyle açılması kararını aldık. İlkokul öğrencilerimiz eğitimlerine yine seyreltilmiş şekilde haftanın iki günü devam edecekler. Aynı tarihten itibaren özel gereksinimli öğrencilerimiz için de özel eğitim okullarımız ve sınıflarımız eğitim vermeye başlayacaklar" ifadelerine yer verdi.

 

8 ve 12. sınıflar için okullar ne zaman açılacak son dakika

Eğitim Bakanı aynı zamanda sınav dönemi içinde olan 8 ve 12'nci sınıflar için 1 martta okul kapılarının acılacağını belirterek,

8 ve 12'inci siniflar icin okullar ne zaman aciliyor"Onların verimli bir şekilde sınavlara hazırlık yapmaları ve öğretmenleri ile birebir çalışmaları çok önemli. Bu nedenle öğrencilerimiz eğitimlerine 1 Mart’ta tam zamanlı olarak başlayacak ve Bilim Kurulu’nun öngördüğü şartlar çerçevesinde sınıflarda yerlerini alacaklar. Ayrıca, hali hazırda devam etmekte olan Destekleme Yetiştirme Kurslarına bu öğrencilerimizin daha rahat ulaşabilmeleri için sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde öğrencilerimiz özel izinli sayılacaklardır. Lise öğrencilerimizin irinci dönemden kalan sınavları da mart ayı içerisinde planlanarak yüz yüze gerçekleştirilecek. Bu sınavların kapsamı 1 Kasım 2020’ye kadar geldikleri ders konularını içermektedir" diye ifade etti.


Aynı zamanda Bakan Selçuk Öğrencilere Örgün eğitime katılmaları ile alakalı kararın velilere bırakıldığını belirterek, "Çocuklarını yüz yüze eğitime göndermek istemeyen velilerimizin, durumlarını yazılı olarak bulundukları okullara beyan etmelerini rica ediyoruz. Bu durumda çocuklarımız devamsız sayılmayacak, uzaktan eğitime devam edecek ve müfredattan sorumlu olacaklardır" dedi.

 

Öğretmenler ne zaman aşı olacak

Öğretmenlerim aşı takviminde değişiklik yapılıyor. Öğretmenlerin aşı takviminin öne çekilmesinin planlandığını da açıklayan Ziya Selçuk,

Öğretmenler ne zaman aşı olacak"Hepinizin bildiği gibi, öğretmenlerimiz Covid-19 aşısının uygulama sıralamasında öncelikli gruba alınmıştı. Süreci hızlandırmak adına, yüz yüze eğitime başlayan öğretmenlerimiz için Şubat ayı içerisinde aşı uygulamasının yapılması planlanmaktadır. Sağlık Bakanlığımızın da tespitleri doğrultusunda özellikle bazı illerimizde salgınla ilgili vaka sayılarının çok düşük seviyelerde olduğu görülmektedir. Önümüzdeki süreçte salgının da seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurullarının ve valiliklerin kararı doğrultusunda farklı sınıf düzeyleri ve okul kademelerinde de il bazlı olarak yüz yüze eğitime başlanmasıyla ilgili kararlar alınabilecektir" diye konuştu.


Öğrenme Kayıpları

EBA gibi uzaktan eğitim Devam ederken okulların TSE Standartlarına ilişkin belgelendirilme işlemleri ile temizliğini uygun ve hızlı bir şekilde bitirdiklerini belirten Bakan Selçuk, "Eksiği olan okullarda önlemler alınmış oldu. Biz, Bakanlık olarak çocuklarımızın, öğretmenleri ve akranlarıyla yüz yüze eğitim alamamasından kaynaklı eğitim eksikliklerinin farkındayız ve yakın takibindeyiz. Bu bağlamda öğrenme kayıplarının giderilmesi için kapsamlı bir programa başlayacağız. Gündeminnabzı. com Bu konudaki hazırlıklarımızı ve destek kaynaklarımızı önümüzdeki günlerde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle paylaşacağız. Alınan kararın başarıya ulaşabilmesi ve öğrencilerimizin tamamının yüz yüze eğitime başlayabilmesi ancak ve ancak hijyen kurallarına uyulmasına, maske ve mesafe hassasiyetiyle salgının seyrindeki düşüşe bağlı. Taktığınız her maske, koruduğunuz her mesafe ve uyguladığınız her temizlik kuralı ülkemizin geleceği için, çocuklarımızın eğitimi için bir nefes oluyor" dedi.

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Sağlıklı yaşam için ne yapmalıyız

Sağlıklı Yaşam İçin Neler YapmalıyızAÖF Güz Dönemi Final Sınavları
 

Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: Yüz yüze egitim ne zaman basliyor?, MEB anaokulu ne zaman açılıyor?, 8 ve 12. sınıflar için okullar ne zaman açılacak son dakika, Öğretmenler ne zaman aşı olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı