Reklamı Geç
HABER DETAY
Malulen Emeklilik Şartları Neler?
Hangi durumlarda malulen ekmekli olunabiliyor?
04 Ekim 2020 - Pazar 18:10
GÜNDEM

Malulen Emeklilik Şatları Neler?

Malulen emeklilik şartları neler? Malulen emeklilik, sigortalı olarak iş hayatına devam eden vatandaşların iş kazası yada mesleki hastalık geçirmesi neticesinde yada engel durumuna sahip olması halinde malulen emekli olunabiliyor.

Yeni gelen düzenleme ile 4A SSK, 4B Bağ-kur, 4C Emekli sandığı ile çalışmaya devam eden vatandaşların emekli olabilmeleri adına şartlar şu şekilde: Çalışma hayatında kaza sonucu güç kaybı yaşayan vatandaşların en az 60 veya daha fazla güç kaybı yaşamaları durumunda malulen emekli olunabiliyor.
 

Malulen Emekli Nasıl Olunur?

Çalışma sırasında meydana gelen kazalar ya da mesleki deformasyonlar sonucu güç kaybı yaşamak, engel sahibi olmak ve hastalanmak gibi durumlar malullüğe konu olmakta.

-Malulen emekliye ayrılacak olan kişi ister 4A (SSK) ister 4B (Bağ-Kur) ister de 4C (Emekli Sandığı) kapsamında olsun, sigortalı çalışmaya başlamasının üzerinde 10 yıl geçmesi gerekmektedir.

-10 yıllık bu çalışma süresi boyunca çalışanın en az 1800 günlük bir prim ödemesi ve hizmet süresi olmalıdır.

–Çalışanın, sağlık kurulu tarafından en az 60 ve üstü güç kaybına uğradığı resmi raporlarla tespit edilmeli ve bu durumun işe başladığı tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

4A (SSK) kapsamında çalışan kişinin işten ayrılması gerekir.

4B (Bağ-Kur) kapsamında çalışan kişinin ticari faaliyetlerine son vermiş olması aynı zamanda bu vatandaşların prim borçlarının da olmaması gerekir.

4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan kişilerin de görevinden ayrılması gerekir.

Bu şartları taşıyan kişiler malulen emeklilik şartlarına sahip olup malulen emeklilik hakkından yararlanabilir.
 
 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
 
Editör:Y. Sevinç Çendik
Adınız
Yorumunuz
BURAK - 19 Aralık 2020  
Bitlis merkezde Korucu olmak istiyorum